Za tą aplikacją szaleje większość dzieciaków. Rodzice w końcu mogą je kontrolować!

Sandra Skorupa
TikTok powstał w Chinach w 2016 roku i zaskarbił sobie uwagę głównie najmłodszych użytkowników sieci, stając się w 2018 roku najczęściej pobieraną aplikacją. Dziś ma ok. 800 mln aktywnych użytkowników w 154 krajach na świecie. O ile najmłodsi uwielbiają TikToka, tego samego nie można powiedzieć o dorosłych. Ci wskazują na zagrożenia związane z aplikacją, z której korzystają prawie wszystkie dzieci mające smartfona i dostęp do internetu. Teraz zostaną rozszerzone opcje kontroli rodzicielskiej. Opiekunowie powinni się z nimi zapoznać.
Aktualizacja kontroli rodzicielskiej na TikToku a bezpieczeństwo dzieci 123rf.com

9-latkowie na TikToku w zasięgu pedofilii

Jedną z największych kontrowersji TikToka był fakt, że mogły się na nim rejestrować dzieci poniżej 13 roku życia, co było niezgodne z prawem w wielu krajach na świecie. BBC Trading w 2019 roku donosiło, że w aplikacji znajduje się mnóstwo materiałów dzieci w wieku 9-lat. Co więcej, pod filmami znajdowały się setki seksualnych komentarzy skierowanych do nieletnich.

W związku ze śledztwem i dowodami naruszającymi dobro dzieci BBC zgłaszało TikTokowi nieodpowiednie treści, gdyż firma w wytycznych zabrania użytkownikom nękania nieletnich i wstawiania treści zagrażających dzieciom, a każde takie przypadki miały być zgłaszane organom ściągania. Jednak wiele wiadomości z nieodpowiednią dla dzieci treścią wciąż nie zostało usuniętych, a jeśli nawet to konta je publikujące, nadal są aktywne w sieci.


Rodzice zyskają większą kontrolę

Według danych Wallaroo Media większość użytkowników TikToka to osoby z pokolenia Z (60 proc.), z którego najmłodsi mają ledwie 10 lat. Częściej z aplikacji korzystają dziewczynki i średnio dziennie robią to przez 52 minuty. Tym bardziej rodzice powinni mieć szerokie możliwości kontroli rodzicielskiej w tak rozchwytywanej przez młodocianych aplikacji.

Najnowsza aktualizacja po połączeniu użytkowników umożliwia zupełnie zdalną kontrolę rodzicielską. Dzięki temu wszelkie ustawienia opiekunowie mogą zmieniać z różnych miejsc w każdym momencie. Dotychczas było to możliwe z poziomu telefonu tylko użytkownika w tym wypadku dziecka i nie było intuicyjne i wymagało każdorazowo podawania specjalnego kodu.

Od pewnego czasu TikTok usprawnił granice związaną z wiekiem pozwalającym założyć konto i ustalać dzienne limity korzystania. Dodatkowym zaostrzeniem funkcjonalności i zapobieganiem zagrożeniom wobec najmłodszych ma być całkowity zakaz wysyłania prywatnych wiadomości do użytkowników poniżej 16 roku życia.