Jak używać rękawiczek, by naprawdę chroniły przed wirusem? Eksperci: "to niełatwe"

Agnieszka Miastowska
W celu ochronienia się przed koronawirusem nie wychodzimy z domu bez wyraźnej potrzeby, jeśli jednak to robimy, utrzymujemy 2-metrowy dystans, zakładamy maseczkę i rękawiczki. Czy jednak po powrocie ze sklepu do domu możemy w jakiś sposób zdezynfekować rękawiczki i założyć je ponownie? A może bezpieczniejszym sposobem jest każdorazowe mycie dłoni i zrezygnowanie z rękawiczek? Eksperci z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom sugerują, żebyśmy... w ogóle nie używali rękawiczek. Dlaczego?
Częste mycie rąk jest bezpieczniejsze niż noszenie jednorazowych rękawiczek. Eksperci przypominają: jednorazówek używamy tylko raz! \ Unsplash
Noszenie rękawiczek daje nam złudne poczucie bezpieczeństwa, wydaje nam się, że nie musimy myć rąk, bo przecież już są chronione. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że: "Regularne mycie gołych rąk zapewnia lepszą ochronę przed złapaniem COVID-19 niż noszenie gumowych rękawiczek".

Jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje


Zarówno lateksowe, jak i nitrylowe rękawiczki medyczne są, jak sama nazwa wskazuje, jednorazowe. Przystosowane do jednego użycia. Czy nie można ich w żaden sposób umyć, zdezynfekować, by założyć ponownie?

Niestety, bezpieczne zdjęcie rękawiczek jest trudniejsze, niż nam się wydaje. Zrobienie tego prawidłowo powinno polegać na odwróceniu rękawiczek tak, by w żaden sposób nie rozprzestrzenić bakterii, osiadłych po ich zewnętrznej stronie.


Rękawiczki mogą być niszczone także od wewnątrz — nawet niewielka ilość wody czy kremu do rąk, który znajdzie się na naszej skórze pod rękawiczkami, może je uszkodzić. Użycie rękawiczek, ich bezpieczne zdjęcie, dezynfekcja i nienaruszenie ich zarówno od zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony jest praktycznie niemożliwe.

Rękawiczki, których chcemy użyć do walki z koronawirusem, nie zostały zaprojektowane do długotrwałego noszenia. Ponowne użycie rękawiczek jednorazowych może tylko zwiększyć ryzyko narażenia na wirusy.

Łatwiej umyć ręce niż odkazić rękawiczki


Za to nasze dłonie, w przeciwieństwie do rękawiczek, są zdecydowanie przeznaczone do wielorazowego użytku. Dokładne, minimum 20-sekundowe mycie rąk po każdym kontakcie z przestrzenią, na której mógł osiadać wirus, jest najbezpieczniejszą formą profilaktyki.

Koronawirus na szczęście nie może być wchłonięty przez pory skórne. Skóra na naszych dłoniach sama stanowi pewną warstwę ochronną, najważniejsze, by pamiętać o ich dezynfekcji żelem antybakteryjnym, myciu rąk i niedotykaniu twarzy.