3 kluczowe umiejętności, które zadecydują, czy dziecko poradzi sobie w życiu. Uczysz je tego?

Iza Orlicz
Każdy rodzic marzy o tym, by w przyszłości jego dziecko radziło sobie w życiu jak najlepiej – odnosiło sukcesy zawodowe, miało przyjaciół, nie przejmowało się porażkami i szybko podnosiło się po niepowodzeniach. Tylko jak je tego nauczyć? Według psychologów kluczowe są trzy podstawowe umiejętności.
Czy twoje dziecko posiada te trzy umiejętności? 123rf.com
Jakie są decydujące czynniki, które sprawiają, że radzimy sobie w życiu lepiej niż pozostali? Wiadomo już, że wrodzone zdolności, inteligencja i geny nie przesądzają o naszym przyszłym sukcesie, natomiast psychologowie są zgodni, że często te mniej doceniane umiejętności dają nam lepsze narzędzia do radzenia sobie w życiu.

1. Umiejętność komunikowania się z innymi. Naukowcy z Penn State i Duke University przeprowadzili badanie – obserwowali życie 700 amerykańskich dzieci od wczesnego dzieciństwa do 25. roku życia, aby zobaczyć, czy istnieje związek między ich umiejętnościami społecznymi w dzieciństwie a sukcesem w dorosłym życiu.


Okazało się, że dzieci, które potrafiły bez trudu nawiązywać kontakt z rówieśnikami, odnosiły większe sukcesy niż ich bardziej powściągliwi koledzy. Łatwość tworzenia relacji z innymi i komunikowania się pozwalała im unikać konfliktów, szybciej nawiązywać przyjaźnie, byli też bardziej empatyczni. Ta umiejętność przydaje się zresztą nie tylko w życiu zawodowym, ale też osobistym.

2. Umiejętność dążenia do celu. Amerykańska psycholożka Angela Duckworth przez lata obserwowała kilka grup zawodowych, m.in.: kadetów akademii wojskowej, pisarzy, nauczycieli i kierowników sprzedaży. Celem badania było stwierdzenie, kto z nich odniesie większy sukces.

Okazało się, że ci, którym się powiodło, mieli jedną wspólną cechę, nazwaną przez profesor Duckworth – siłą woli. Doszła ona do wniosku, że najlepiej w życiu radzą sobie te osoby, które wytrwale dążą do zrealizowania nawet długoterminowych celów. Mniej ważne są wrodzone zdolności i talent, jeśli nie towarzyszy im swojego rodzaju determinacja, by osiągnąć to, czego się pragnie.

3. Umiejętność twórczego myślenia. Wydaje się, że to niepozorna cecha charakteru, tymczasem kreatywne myślenie pomaga znaleźć wyjście z trudnych sytuacji i skutecznie rozwiązywać problemy, jakie stawia przed nami życie. Ktoś, kto myśli twórczo lepiej też znosi porażki i niepowodzenia, bo wyciąga z nich konstruktywne wnioski i dzięki temu potrafi obrócić je na swoją korzyść.

Czy rodzice mogą wspierać rozwój tych cech u swoich dzieci? Oczywiście, że tak. Nawet nieśmiałe z natury dziecko można zachęcić do interakcji z rówieśnikami, natomiast wytrwałość i determinacja to cechy nabyte i podobnie jak kreatywnego myślenia można się ich nauczyć.

Źródło: brightside.me