Czy małe dzieci powinny nosić maseczki? Rodzicu, to stanowisko lekarzy musisz poznać

Sandra Skorupa
Na początku epidemii koronawirusa noszenie maseczek spotykało się z dezaprobatą. Nie wszyscy zgadzali się co do skuteczności zapobiegania tym sposobem rozprzestrzeniania się wirusa. Z biegiem czasu i wzrostem zakażonych oraz ofiar COVID-19 w wielu krajach pojawił się obowiązek noszenia osłon twarzy w miejscach publicznych — od 16 kwietnia również w Polsce. Jednak rodzice zadają pytanie, czy małe dzieci powinny nosić maski ochronne na twarz?
Czy małe dzieci muszą nosić maseczki w czasie pandemii? Fot. Lukasz Ogrodowczyk \ Agencja Gazeta

Czy dzieci muszą nosić maski antywirusowe?

Wątpliwości rodziców małych dzieci dotyczące konieczności noszenia masek antywirusowych są uzasadnione. Osłona twarzy może utrudniać oddychanie u maluchów. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydało oświadczenie, że dzieciom do 2. roku życia oraz osobom, które mają problemy z oddychaniem, nie należy nakładać na twarz maseczek.

Dr n.med. Agata Gajewska ordynator pediatrii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach tłumaczy:

— Te najmłodsze dzieci, do pierwszego roku życia, choć nie jest to sztywna granica, mogą nie poradzić sobie z prawidłowym oddychaniem, jego koordynacją. Poza tym, przy ich naturalnej ciekawości, będą wszelkie nakrycia traktować jak zabawkę: ściągać, trzymać w rączkach, bawić się. Z drugiej strony powinniśmy unikać przebywania z tak małym dzieckiem w skupiskach ludzkich — to zdecydowanie najważniejsze.


Na stronach rządowych pojawił się jednak komunikat, że maski dla dzieci są obowiązkowe dla najmłodszych od 4 roku życia.

Obowiązek noszenia maseczek w Polsce

Liczne badania koronawirusa u dzieci dowodzą, że mali pacjencji rzadziej mają widoczne objawy COVID-19. W związku z brakiem rozpoznania choroby mogą nieumyślnie zarażać innych — bardziej podatnych. CDC zaleca, by maseczki stosować szczególnie w miejscach publicznych, w których zachowanie bezpiecznej odległości 2 metrów jest trudne. Tak może się zdarzyć podczas wizyty z dzieckiem w sklepie, czy w kolejce do apteki.

W takich wypadkach obowiązek noszenia maseczek u starszych dzieci może skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 podczas nie tylko kasłania czy kichania, ale również mówienia. CDC podaje, że niemedyczne osłony twarzy nie zapewniają całkowitej ochrony, ale są lepsze niż brak jakiegokolwiek zakrycia.

Poza tym w RMF FM sam rzecznik Ministra Zdrowia instruował, czym zakryć usta i nos, by nie rozprzestrzeniać i nie narażać się na zakażenie koronawirusem.

— Ta reguła będzie dotyczyć wszystkich, którzy wychodzą z domu, bez względu na wiek, ale nie musimy używać konkretnie maseczki. W przypadku dziecka czy noworodka na spacerze wystarczy np. chusta, która zakryje dolną część jego twarzy.

Gdzie i czym zasłaniać usta i nos?

Przepisy ustawy nakładające na Polaków obowiązek noszenia maseczek wskazują, że taka konieczność występuje "poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu". Dla wielu taki zapis jest niejasny i pojawiają się pytania, czy trzeba nosić maseczkę w ogrodzie, na działce, w samochodzie czy samotnej pracy. W serwisie rp.pl czytamy nieco bardziej szczegółowo:

— Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Interpretacji tych przepisów każdy będzie dokonywał samodzielnie. W związku z tym jedni stwierdzą, że wychodząc na działkę, nie trzeba zakrywać ust i nosa — podobnie, prowadząc auto. Opuszczając dom, warto jednak zawsze mieć przy sobie jakikolwiek materiał, którym będziemy mogli zakryć usta i nos, gdy znajdziemy się z kimś w interakcji.

Gdzie kupić maseczki dla dzieci i dorosłych?

Maseczki oczywiście można wykonać samemu z tkanin, które posiada się w domu np. bawełny. Jednak jak zaznacza CDC, nie są one tak skuteczne, jak maseczki medyczne. Profesjonalne środki ochronne można znaleźć w aptekach, jednak wiadomo, że w tych wciąż jest deficyt. Mieszkańcy dużych miast, jak Kraków czy Warszawa mogą dostać maski ochronne medyczne w maseczkomatach. Tam znajdą również żele antybakteryjne czy jednorazowe rękawiczki.

Poza tym Premier Mateusz Morawiecki uchylił już zakaz handlu m.in. maseczkami, żelami antybakteryjnymi, rękawiczkami czy fartuchami. Takie obostrzenie zostało nałożone z powodu zawyżania cen i niepewnego pochodzenia tych produktów. Teraz maseczki antywirusowe dla dzieci i dorosłych z powrotem będą dostępne m.in. na Allegro czy OLX. Decydując się jednak na taki zakup, warto dowiedzieć się, czy firma trudni się produkcją wyrobów medycznych i skąd rzeczywiście pochodzi towar.