Oto co dzieje się z twoim ciałem, gdy pracujesz zdalnie. Tych sygnałów nie możesz zignorować!
W związku z epidemią koronawirusa coraz więcej osób pracuje zdalnie i wygląda na to, że taki tryb pracy czeka nas jeszcze przez co najmniej kilka tygodni. Niestety nasze "domowe biura” dają nam się coraz bardziej we znaki. Jak możemy temu zapobiec? Kontynuujemy nasz cykl #homeoffice2020.
1. Bolą cię ramiona i szyja. Gdzie popełniasz błąd? Najprawdopodobniej winowajcą jest twoja postawa ciała podczas pracy przed komputerem lub laptopem. Jeśli patrzysz na monitor i musisz schylać szyję do dołu, to znaczy, że nie jest on ustawiony na wysokości twoich oczu. Spróbuj go podwyższyć, jeśli korzystasz z komputera, natomiast pod laptopa możesz kupić specjalną podstawkę (lub zrobić ja samemu np. z ułożonych na sobie książek). Dzięki temu szyja i ramiona znajdą się w neutralnej pozycji. Więcej się też ruszaj, nawet jak siedzisz (np. rób krążenia ramion, skręty szyi).
2. Twoje oczy są zmęczone. Gdy zbyt długo wpatrujesz się w monitor możesz mieć problem z oczami: stają się zaczerwienione, swędzą bądź szczypią, zaczynasz widzieć niewyraźnie, dodatkowo może towarzyszyć tym objawom ból głowy. Jak sobie z tym radzić? Postępuj zgodnie z zasadą 20-20-20, czyli zrób co 20 minut 20-sekundową przerwę, by zobaczyć coś, oddalonego o 20 metrów (np. za oknem). Pracuj jak najdłużej przy naturalnym świetle, możesz też wypróbować nawilżające krople do oczu, dostępne w aptekach bez recepty.
3. Twoje biodra są napięte. Twoje plecy powinny odchylać się od 15 do 20 stopni, aby biodra pozostawały otwarte. Nie siedź pod kątem 90 stopni, bo zginacze bioder są wtedy bardziej ściśnięte, a to prowadzi do dużego bólu pleców. Jeśli nie masz ergonomicznego krzesła, jak najczęściej wstawaj od komputera (najlepiej co 20 minut).
4. Masz skurcze nóg. Są oznaką słabego krążenia, a to oznacza, że przyjmujesz nieodpowiednią pozycję podczas pracy zdalnej. Możesz sobie pomóc w prosty sposób - dopasuj wysokość krzesła do siebie, stopy muszą być płasko na ziemi. Jeśli nie jest to możliwe, użyj podnóżka. W ten sposób zmniejszasz ciśnienie krwi w udach i poprawiasz jej cyrkulację. Rób też przerwy, by jak najwięcej być w ruchu.
5. Bolą cię nadgarstki. Kiedy przedramiona opadają, a nadgarstki są zgięte, to możesz w ten sposób doprowadzić do ich nadwyrężenia. Gdy ciągle obciążasz ścięgna nadgarstków, doprowadzisz z czasem do stanu zapalnego, a to prosta droga do bolesnej dolegliwości zwanej zespołem cieśni nadgarstka. Jak temu zapobiec? Trzymaj nadgarstki tak, by były jak najbardziej płaskie i proste, nie zginały się ani w lewo, ani w prawo.
6. Boli cię kręgosłup w części lędźwiowo-krzyżowej. Pochylanie się do pisania powoduje obciążenie okolicy lędźwiowej, co może prowadzić do urazów kręgosłupa. Upewnij się, że twoje plecy są podparte, dzięki czemu nie będą się tak mocno napinać. Możesz też użyć ręcznika, by odciążyć kręgi. Zwiń go i połóż go za plecami, aby zachować naturalne zgięcie dolnej części pleców.
Może cię zainteresować także: Produktywność i zapał do pracy maleje z każdym dniem? Potrzebujesz tych słów!
Źródło: huffpost.com