Podejmij 7-dniowe wyzwanie i "Popisz się talentem"! Zadanie 2

Alicja Cembrowska
Pisanie jest nudne? Nic z tych rzeczy! Razem z wydawnictwem Nowa Era, organizatorem konkursu "Popisz się talentem", przygotowaliśmy 7-dniowe wyzwanie. Podejmij je razem z dziećmi, a być może odkryjesz, że mieszkasz pod jednym dachem z pisarzem! Nagroda? Maaaasa dobrej zabawy, kreatywnie spędzony czas i... publikacja w najprawdziwszej książce! To jak? Gotowi na drugie zadanie?
Annie Spratt/Unsplash
Zadanie 1

Zadanie 2!


Poznaj zwyczaje i tryb życia bohatera
Jeżeli wykonaliście zadanie pierwsze, czyli zdecydowaliście, jakie zwierzę będzie bohaterem historii, pora stworzyć jego rys. Ten etap jest szalenie ciekawy i odkrywczy. Z jednej strony możecie wspólnie z dzieckiem pogłębić wiedzę, poczytać na temat zwierzaka, poznać jego zwyczaje, poszukać ciekawostek.
Informacje te pomogą "nadać bohaterowi tożsamość". Z drugiej strony to dobra lekcja selekcji informacji i krytycznego myślenia. Zachęcaj dziecko do researchu, ale też przypominaj, że fakty może potraktować jedynie jako inspirację i po prostu wymyślić, jaki ma być ich zwierzak.

Oczywiście w dowolnym momencie możecie ten rys modyfikować, zmieniać, coś odejmować lub dodawać, ważne jest jednak, by na początek jak najdokładniej stworzyć opis głównej postaci.

Wbrew pozorom dla ciebie, rodzicu, to też zadanie do odrobienia – nie próbuj na siłę narzucać swojej wizji. Nie ograniczaj. Zachęć dziecko, by wybrało dla zwierzaka imię, niech przemyśli, jakie mógłby on nosić ubranie. Może ma jakiś atrybut? Jaki ma charakter? Postarajcie się skupić na tych cechach wyglądu i zachowania, które będą istotne w całej historii. Twoje pytania mogą okazać się bardzo pomocne i wspomóc dziecko w "poukładaniu" potrzebnych informacji.

I najważniejsze – subtelnym dopytywaniem czy podsuwaniem lektur lub filmów, dajecie dziecku sygnał, że ten projekt jest ważny również dla was. Że pociecha może liczyć na wasze wsparcie i radę. Uwierzcie, że właśnie takie momenty, chwile współpracy, składają się później na piękne wspomnienia z dzieciństwa.

Podejmując swoje pierwsze próby pisania (czegokolwiek), często szukałam uwagi rodziców. Czytałam im fragmenty, a oni, właśnie pytaniami, motywowali mnie do dalszego rozwijania pasji. Jednak to nie tylko ich zainteresowanie sprawiało, że miałam ochotę dalej pisać.

Mama powtarza, że każde wspólne zakupy kończyły się powiększaniem mojej prywatnej dziecięcej biblioteczki o kolejną pozycję – w tej kwestii nigdy nie słyszałam słowa "nie", dzięki czemu rozwijałam wyobraźnię, a innych zaginałam ciekawostkami. To dzięki mnie każdy członek mojej rodziny wie na przykład, dlaczego flamingi mają różowe piórka!

Pisarz i juror "Popisz się talentem" Rafał Witek radzi dzieciom

W dobrym opowiadaniu do głosu powinna dochodzić zarówno wyobraźnia autora, jak i rzetelna wiedza. Nie ma nic gorszego, niż pisanie o sprawach, o których się nie ma pojęcia.

Dlatego koniecznie zdobądź informacje o Twoim bohaterze. Jeśli będzie to chomik, zostań specjalistą od chomików! Dowiedz się, co jadają, kiedy są aktywne, jakie schronienia budują, kto jest ich naturalnym wrogiem, a kto sprzymierzeńcem.

Taka wiedza nie tylko przyda Ci się w trakcie pisania, ale też zainspiruje Cię!

Konkurs "Popisz się talentem"


"Popisz się talentem" to konkurs literacki organizowany przez wydawnictwo Nowa Era. W czwartej już edycji dzieci przemówią głosem zwierząt. Ich zadaniem będzie opisanie, co zwierzęta mają nam do powiedzenia – co czują i myślą o ludziach i świecie, w którym żyją. Opowiadania można wysyłać do 26 kwietnia, a na stronie wydawnictwa można znaleźć wszystkie szczegóły dotyczące konkursu.

Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Nagrodą jest publikacja zwycięskich 30 opowiadań w prawdziwej książce, która trafi do sprzedaży jesienią. Jak co roku cały dochód ze sprzedaży książki pokonkursowej wydawnictwo Nowa Era przekaże na rzecz wybranej organizacji – w tej edycji konkursu będzie to jedna z fundacji zajmujących się codziennym wspieraniem zwierząt w Polsce. Przedsięwzięcie ma charakter niekomercyjny, a celem jest rozbudzenie talentów literackich polskich dzieci. Mamadu LUBI TO!

Artykuł powstał we współpracy z Nowa Era