Aranżacja pokoju dla rodzeństwa to trudna sztuka. Oto jak zrobić to dobrze

Artykuł sponsorowany firmy IKEA.
Czy rodzeństwo powinno mieszkać w jednym pokoju? Czasami nie ma innego wyjścia, a czasami to wyjście jest po prostu najlepsze, bo dzieci są jeszcze małe i jest im we dwójkę raźniej. Chociaż dzielenie przestrzeni z bratem lub siostrą może być czasem męczące, to po latach będzie fantastycznym wspomnieniem. Ważne jednak, by tę przestrzeń dla rodzeństwa mądrze rozplanować, tak by każde z dzieci czuło się w niej dobrze. Jak to zrobić?
Pokój dla rodzeństwa z łóżkiem pietrowym Mat. prasowy
Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?
Dzieci, które nie są zupełnymi maluszkami, z pewnością mają już swoje zdanie na wiele tematów. Nie zawsze możemy im pozwalać na to, by podejmowały samodzielne decyzje – w końcu każdy, kto ma w domu tablet, wie, że kilkulatek nie zawsze instynktownie wybierze to, co dla niego najlepsze.

Dlatego właśnie tym bardziej warto pokazać dziecku, że liczymy się z jego zdaniem i że w niektórych sytuacjach może ono podejmować decyzje dotyczące jego samego. Wystrój pokoju z pewnością jest jedną z kwestii, którą warto przedyskutować z obojgiem dzieci. Możecie ustalić, że co prawda to rodzice mają decydujący głos, ale że pragnienia i gusta przyszłych lokatorów pokoju też są mocno brane pod uwagę. Pozwól im wybrać kolory, niech uczestniczą też w wybieraniu mebli. Dzięki temu jest większa szansa, że będą się dobrze czuły w tej nowej przestrzeni i poczują się ważne i doceniane.
Mat. prasowy

Własne miejsce
Urządzając pokój dla rodzeństwa, trzeba koniecznie pamiętać o tym, że każde z dzieci potrzebuje też pewnej odrębności. Nie wystarczy osobne łóżko z szufladami – w pokoju muszą się też zmieścić dwa biurka, a najlepiej gdyby każde z rodzeństwa miało własny kąt. Warto go zaprojektować tak, by był możliwie najbardziej intymny. Nawet najbardziej zgodne rodzeństwo czasem potrzebuje pobyć osobno – dzieci powinny mieć warunki do tego, by się na chwilę oddzielić i pobyć same.

Funkcjonalna przestrzeń
Kolejnym istotnym aspektem jest funkcjonalność pokoju. Nawet niewielka przestrzeń powinna mieć wydzielone strefy: do spania, do zabawy i do nauki. To nie sprawi oczywiście, że dzieci nie będą się bawić czy uczyć na łóżku – podział na strefy ma znaczenie przede wszystkim dla utrzymania porządku w pokoju.
Co robić, gdy ogranicza nas niewielka przestrzeń? W przypadku bardzo małego pokoju pewnym rozwiązaniem może być podwójne łóżko do sypialni z pojemnikiem na pościel. Wygląda ono jak zwykłe pojedyncze łóżko, ale spod niego wysuwa się drugie łóżko z pojemnikiem. Takie rozwiązanie pozwala na sporą oszczędność miejsca. W pokoju większych dzieci i nastolatków z kolei najlepszym wyjściem może się okazać łóżko z podnoszonym stelażem – wówczas pod materacem mamy mnóstwo miejsca do przechowywania.

Małe dzieci w wieku przedszkolnym nie potrzebują jeszcze biurek do odrabiania lekcji, ale na pewno przyda im się kącik do prac plastycznych – może to być jeden większy stolik z dwoma krzesełkami lub dwa osobne kąciki dla każdego z malców.
Ważne jest też to, czy urządzamy pokój dla dwóch dziewczynek, dwóch chłopców, a może dziewczynki i chłopca? W tym ostatnim przypadku problematycznym aspektem często jest kolorystyka. Urządzenie pokoju w kolorach różu i błękitu może być ryzykownym estetycznie posunięciem – znacznie bezpieczniej będzie postawić na neutralne i uniwersalne barwy albo po prostu połączyć ze sobą różne kolory.

Uniwersalne rozwiązania
To samo tyczy się mebli – te uniwersalne nie tylko będą pasowały do obojga dzieci, ale przede wszystkim mogą posłużyć dłużej. Mebelki dziecięce z bajkowymi motywami są oczywiście efektowne, ale gdy dziecku dana bajka się już znudzi albo po prostu wyrośnie z kreskówek, to taki wystrój może stać się nieco kłopotliwy. Meble, w których będą zabawki, książki i ubrania powinny być podzielone tak, by każde z dzieci miało osobną przestrzeń na przechowywanie swoich rzeczy. Dzięki temu będzie im łatwiej utrzymywać porządek.

Strefę do zabawy można subtelnie wyznaczyć przy pomocy kolorowego dywanu. Może on dzięki temu nie tylko pełnić funkcję dekoracyjną, lecz także stanowić integralną część wielu zabaw dzięki różnym wzorom (na przykład ulic). Zabawa na miękkim dywanie jest też po prostu przyjemniejsza niż na chłodnej i twardej podłodze.

Łóżko na antresoli z biurkiem

Przy urządzaniu pokoju dla rodzeństwa absolutnym klasykiem jest łóżko piętrowe. Nic dziwnego – to rozwiązanie wygodne, praktyczne i przy okazji bardzo atrakcyjne dla dzieci. W przypadku, gdy pokój rodzeństwa jest względnie przestronny, możesz pokusić się o wstawienie dwóch łóżek na antresoli z biurkiem. Wówczas kwestia rozplanowywania odrębnych przestrzeni dla dzieci właściwie rozwiązuje się sama – każde z nich będzie mieć swoje łóżko, a pod nim własną, prywatną i wyraźnie oddzieloną od reszty pokoju przestrzeń do nauki. Przy okazji nie będzie też sporu o to, które z dzieci miałoby spać na górze, co mogłoby mieć miejsce zwłaszcza, gdy dzieci są w podobnym wieku.

Łóżka na antresoli występują niekiedy w zestawie z biurkiem, ale też np. z szafą i regałem. Dzięki temu wystarczy kupno jednego wielofunkcyjnego mebla zamiast całego zestawu pojedynczych komponentów. Zazwyczaj są one zaprojektowane tak, by dodatkowo oszczędzać miejsce, więc to świetne wyjście również w przypadku małych pokoi. Pod łóżkami na antresolach mogą się również znajdować zaciszne kąciki do zabawy. Dzięki temu w prosty sposób sprawisz, że pokój rodzeństwa będzie sprytnie rozplanowany, a każde z dzieci będzie miało własną przestrzeń – do odpoczynku, nauki i zabawy.
Mat. prasowy
Poznaj ofertę różnych łóżek piętrowych z biurkiem IKEA >>

Do łóżek piętrowych na antresoli można również dobrać dodatki, takie jak blat czy tablica organizacyjna. To świetne rozwiązanie, jeśli meblujemy pokój, gdy dzieci są jeszcze małe i nie potrzebują biurek. Gdy pójdą do szkoły, miejsce do spokojnego i wygodnego odrabiania lekcji stanie się niezbędne – wówczas domontowanie takiego dodatkowego blatu okaże się strzałem w dziesiątkę.

Pokój dla rodzeństwa w stylu skandynawskim

Styl skandynawski już od dawna święci tryumfy we wnętrzarskich trendach. Wpływa na to jego uniwersalność i przyjemna estetyka, która nie męczy oczu ani umysłu. Czym się charakteryzuje styl skandynawski? Przede wszystkim kolorami natury – dominują biel oraz spokojne barwy ziemi, czyli brązy, beże oraz szarości, przełamane czasem zielenią. Ponadto charakterystyczna jest oszczędna forma i stosowanie naturalnych materiałów, czyli np. bawełny, lnu, drewna. Duży nacisk położony jest na wygodę i przytulność, ale i z nutką minimalizmu, próżno tu bowiem szukać rozpraszających uwagę dodatków, bibelotów czy kolorów. Styl skandynawski musi być również funkcjonalny. Nie uznaje on ciężkich, niepraktycznych i efektownych mebli. Wystrój powinien być możliwie lekki i praktyczny.

W przypadku dziecięcego pokoju styl skandynawski sprawdzi się znakomicie. To prawda, że dzieci uwielbiają kolory, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by tę potrzebę wypełniały kolorowe zabawki, książeczki, tekstylia – wszystko to, co łatwo można wymienić na inne, gdy się już znudzi. Jednak tło pokoju, czyli umeblowanie, powinno pozostać stonowane i uniwersalne. Dzięki temu w razie potrzeby to samo wnętrze będzie można kilkoma drobnymi zmianami całkowicie przearanżować – niewielkim kosztem i wysiłkiem.

Mocną zaletą stylu skandynawskiego jest też fakt, że sprzyja on koncentracji i dobremu samopoczuciu. Nie przytłacza mnogością bodźców, dzięki czemu w takim pomieszczeniu można naprawdę wypocząć. Pokój dla rodzeństwa urządzony w tym stylu sprawi, że dzieciom będzie łatwiej się wyciszyć czy skupić na odrabianiu lekcji.

Skandynawski styl, dzięki temu, że dominują w nim jasne odcienie, powiększa optycznie pomieszczenie, a proste meble bez zbędnych ozdobników nie przytłaczają. Nawet mały pokój będzie sprawiał wrażenie bardziej przestronnego.

Idealnym uzupełnieniem skandynawskiego pokoju dla rodzeństwa będzie białe łóżko piętrowe. Biel to kwintesencja tego stylu aranżacji, kolor czysty i uniwersalny. Piętrowe łóżko pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca, które będzie można zaaranżować na przykład na wygodne kąciki do nauki. Ponadto każde łóżko piętrowe prędzej czy później będzie również pełnić rolę idealnego miejsca do zabawy, dzięki temu, że górne łóżko może być znakomitym punktem obserwacyjnym, a dolne – świetną bazą. Łóżko piętrowe jest również najlepszym rozwiązaniem, gdy mamy rodzeństwo z większą różnicą wieku. Starsze dziecko może spać na górze – wspinanie się po drabince jest dla niego codzienną gimnastyką, a górne łóżko stanowi azyl przed młodszym bratem lub siostrą.
Mat. prasowy
Młodsze dziecko z kolei jest bezpieczniejsze na dolnym łóżku, z którego nawet gdyby spadło – to nic mu się nie stanie. W przypadku, gdy jedno i drugie dziecko jest jeszcze małe, lepiej wybrać niskie łóżko piętrowe, na przykład takie, w którym dolna część to sam materac. W przypadku dzieci starszych spokojnie można wybrać wyższe łóżko.

Zobacz piękne i funkcjonalne łóżka piętrowe IKEA dla mniejszych i większych dzieci >>
Advertisement