Potrzebujesz pomocy psychologicznej w związku z koronawirusem? Tutaj uzyskasz ją bezpłatnie
O wsparcie psychologiczne dla osób, które odczuwają rosnący niepokój, lęk czy stres związany z epidemią koronawirusa zaapelowała do Ministra Zdrowia oraz posłów i senatorów Fundacja eFkropka. Tymczasem nie czekając na działania rządu w wielu miastach pojawiają się oddolne inicjatywy, których celem jest udzielanie wsparcia psychologicznego mieszkańcom.
"Fundacja zaapelowała o wsparcie szczególnie dla osób z zaburzeniami psychicznymi, ale również zdrowych, które w czasie izolacji społecznej najbardziej jej potrzebują. W tym trudnym czasie ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby osób zmagających się z kryzysami psychicznymi oraz młodych ludzi, dla których obecna rzeczywistość jest prawdziwym szokiem” – czytamy w komunikacie Fundacji.
Wsparcie w dzielnicach
Tymczasem w niektórych miastach w związku z epidemią koronawirusa już można korzystać z tego typu wsparcia. W Warszawie trzy dzielnice uruchomiły infolinie. Na Woli pomoc można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej.
Psychologowie są dostępni pod numerem telefonu 22 571 50 00 w godz. 8-16. Na Ochocie pracują w tych samych godzinach pod numerami: 797319644, 723245001, 72324499. Na Bielanach wsparcie kierowane jest przede wszystkim do osób starszych.
"Niepewność jutra, lęk o zdrowie, zmiany które nagle trzeba wprowadzić, konieczność pozostania w domu - jak sobie z tym radzić? Zapraszamy osoby starsze, które potrzebują rozmowy i wsparcia lub czują się zaniepokojone i zdezorientowane zaistniałą sytuacją i jej ograniczeniami, do skorzystania z linii telefonicznych” – czytamy na stronie bielańskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Dyżury specjalistów odbywają się w każdy poniedziałek, wtorek i środę w godz. 9-13 pod numerami telefonów: 792 810 820 i 792 810 180.
Przez Skype lub inne komunikatory
Również łódzcy psychologowie i psychoterapeuci udzielają bezpłatnie pomocy osobom, które czują się niepewnie w dobie koronawirusa. Dzięki Fundacji Vis Salutisp psychologowie i psychoterapeuci dyżurują codziennie w godzinach 10-18 pod numerami telefonu: 888-960-980 oraz 888-900-980.
Natomiast w Gdańsku bezpłatnej, fachowej pomocy udzielają Pracownicy Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Z pomocy mogą skorzystać wszyscy, którzy przeżywają silny lęk, obniżenie nastroju lub kryzys emocjonalny. Zespół, koordynowany przez dr Agatę Rudnik udziela porad w mediach społecznościowych, poprzez Skype’a i inne komunikatory, również w języku angielskim.
"Każdego, kto potrzebuje wsparcia, kieruję do odpowiedniego specjalisty, w zależności od potrzeby. Są wśród nas osoby, które mają bardzo dobry kontakt z osobami starszymi. Inne, na co dzień pracują z dziećmi” – powiedziała w rozmowie z PAP Agata Rudnik.
Aby uzyskać pomoc należy skontaktować się psycholożką pod adresem mailowym agata.rudnik@ug.edu.pl lub przez Skype`a: agata.rudnik7.
Pomoc specjalistów można też znaleźć na stronie Psychologowie Dla Społeczeństwa, którzy swoje wsparcie kierują przede wszystkim do osób objętych kwarantanną, członków personelu medycznego, osób, które w związku z wprowadzonymi ograniczeniami straciły z dnia na dzień źródło dochodu. Natomiast całodobowo czynny jest telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (tel. 116 111).
Może cię zainteresować także: Nie wyrzucaj go za drzwi, tylko przygarnij i przytul. Tylko tak wygrasz walkę z lękiem