"Nieferie", czyli nauka w czasie epidemii. Sprawdzono, co robili uczniowie przez pierwszy tydzień

Ewa Bukowiecka-Janik
Właśnie mija pierwszy tydzień, który polscy uczniowie obligatoryjnie spędzili na edukacji domowej i e-learningu. Niemal wszyscy, bo z pierwszych badań wynika, że do nauki online przystąpiło niemal 70 proc. uczniów, a pracę domową odrabia aż 92 proc. dzieci. Jak na początku kwarantanny wygląda nauka? Ile czasu dzieci przeznaczają na naukę? W końcu, jak powtarzają dorośli – to nie są ferie.
Jak wyglądała nauka polskich uczniów w pierwszym tygodniu kwarantanny? fot. Unsplash
Badanie przeprowadzone przez Brainly to pierwsze zebrane dane na temat nauki podczas kwarantanny. Najczęstszą formą pracy uczniów jest praca samodzielna, czyli odrabianie lekcji na różne sposoby. W licznych przypadkach jest to po prostu zadawanie ćwiczeń od strony do strony, ale pojawiają się też głosy o ciekawych i rozwojowych zadaniach.

Na lekcje, które prowadzone są online, zgłasza się prawie 70 proc. uczniów. Placówki oświatowe najczęściej wykorzystują do nauki online takie platformy jak: dziennik elektroniczny, w tym Librus; Skypa; Google Classroom; Discoda czy dedykowanego przez Facebooka Messengera.


Czy to się sprawdza? Cóż, na razie kontakt online nie zastępuje uczniom kontaktu twarzą w twarz. Aż 48 proc. dzieci deklaruje, że brakuje im wskazówek nauczyciela, a 26 proc. wskazuje na brak możliwości sprawdzenia poprawności odpowiedzi w zrobionej pracy.

"Z pomocą przychodzą tutaj edukacyjne platformy online do wzajemnej nauki, gdzie uczniowie uzyskują wsparcie zarówno od rówieśników, jak i nauczycieli czy ekspertów" - czytamy w wynikach badań Brainly.

Czas wolny, czyli co?
Zanim zamknięto nas w domach, wiele dzieci uczestniczyło w zajęciach pozalekcyjnych. Co robią teraz?

42 proc. uczniów wskazuje, że poświęca czas na naukę. Nieco więcej, bo 48 proc., ograniczenie wychodzenia z domu wykorzystuje na granie w gry, a 39 proc. korzysta w tym czasie z mediów społecznościowych. Psychologowie apelują, by czas kwarantanny wykorzystać na bycie razem. Wspólne chwile z bliskimi wypełniają wolny czas 29 proc. uczniów.

Rozpoczęcie edukacji w domu to wyzwanie nie tylko dla dzieci i nauczycieli, ale także rodziców. Wszak wielu z nich łączy opiekę nad dziećmi z pracą zdalną. Nowa rutyna i odpowiednie zasady są konieczne, bo bardzo prawdopodobne jest, że kwarantanna się dopiero zaczyna...

Badanie Brainly objęło 6705 uczniów i zostało przeprowadzone 17 marca 2020 roku.