Boisz się koronawirusa? 8 kroków, by nie dać się wciągnąć w negatywną spiralę i mieć święty spokój

Iza Orlicz
W ostatnim czasie wszyscy mówią głównie o koronawirusie. To zrozumiałe, bo jego rozprzestrzenianie się i środki ostrożności, które musieliśmy wprowadzić, zmieniły nasze życie w mniejszym lub większym stopniu. Zła wiadomość jest taka, że rosnący poziom stresu wyczerpuje nas psychicznie i emocjonalnie. Jak sobie z tym radzić?
W dobie koronawirusa nie daj się wciągnąć w negatywną spiralę unsplash.com
Pozostawanie w domu i izolowanie się od innych ludzi zapobiega rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale niestety wpływa szkodliwie na nasze zdrowie psychicznie. Co zatem powinieneś robić, by zachować dobre samopoczucie?

1. Utrzymuj kontakt z ludźmi, twórz nowe rytuały. Jednym z głównych problemów z samoizolacją jest fakt, że zaczynamy tęsknić za drobnymi przyzwyczajeniami, z których często składała się nasza codzienność. Być może w drodze do pracy kupowałaś sobie kawę na wynos albo lubiłaś zjeść obiad ze znajomymi z pracy.

Wbrew pozorom, często to właśnie te drobne rytuały znacząco wpływają na jakość naszego życia. Nie rezygnuj z tego, choć będziesz zmuszona zmienić formę – dzwoń do przyjaciół, umawiaj się z nimi na wirtualną kawę za pomocą dostępnych aplikacji, dołącz do różnych grup zainteresowań online.


2. Odżywiaj się zdrowo. Kiedy jesteś w domu, nie ulegaj pokusie jedzenia samych fast foodów czy niezdrowych przekąsek. Dobrze zbilansowane posiłki wpłyną nie tylko na wzmocnienie twojej odporności, ale też poprawią ci nastrój.

3. Wychodź na zewnątrz, korzystaj z natury. Najlepiej zgodnie z obecnymi zaleceniami, czyli w odludne miejsca, np. do lasu. Nasze zdrowie psychiczne i fizyczne są ze sobą powiązane, dlatego twoja codzienna rutyna powinna obejmować spacer albo przynajmniej wyjście do ogródka, jeśli nim dysponujesz. Pooddychaj głęboko, poobserwuj ptaki lub chmury – to pozwoli ci szybko wyciszyć umysł.

4. Zachowuj rutynę. Przyjemnie jest przez kilka dni poleniuchować i nie przebierać się z piżamy, ale w dłuższej perspektywie nie będzie to dobre dla twojego zdrowia psychicznego. W miarę możliwości staraj się zachować jak najwięcej rutyny. Budź się i kładź się spać o tych samych co wcześniej porach, jedz regularnie posiłki. Znajdź też czas dla siebie (i nie chodzi tu tylko o oglądanie seriali), by twoje życie w domu nie ograniczało się do spania, jedzenia czy przeglądania internetu na smartfonie.

5. Zrób sobie przerwę. Nie czytaj i nie słuchaj wciąż informacji o koronawirusie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi: "Niemal ciągły strumień doniesień o epidemii może wywołać u każdego niepokój". Swoją wiedzę o koronawirusie czerp tylko z wiarygodnych źródeł. Zrób sobie też przerwę od mediów społecznościowych. Nie jest to proste, ale spróbuj zapewnić sobie odrobinę ciszy każdego dnia – wyloguj się z Facebooka, Instagrama, Twittera, nie słuchaj i nie czytaj wiadomości.

6. Utwórz wolne strefy. Możesz np. zdecydować, że kiedy jesteś w samochodzie lub spacerujesz, nie sprawdzasz informacji o koronawirusie. Możesz też wprowadzić zasadę, że twoja kuchnia jest wolną strefą, w której rodzina nie będzie rozmawiać o epidemii.

7. Bądź wdzięczny. Znajdź rzeczy, za które jesteś wdzięczny, np. za dodatkowy czas z dziećmi bądź z mężem/partnerem. Wdzięczność wzbudza pozytywne odczucia i emocje, a te wpływają korzystnie na nasze zdrowie psychiczne.

8. Nie daj się wciągnąć w negatywną spiralę. Jedną z najbardziej niebezpiecznych rzeczy dla naszego zdrowia psychicznego jest fakt, że mamy obecnie zbyt dużo czasu na rozmyślania o swoim życiu. Jak wyjaśniają psychologowie, kiedy izolujesz się, masz dużo czasu na przemyślenia i często zdarza się, że doświadczasz ogromnego niezadowolenia z życia i krytykujesz sam siebie. Lepiej pomyśleć, że to po prostu inny, niekoniecznie zły okres w naszym życiu. Skoncentruj się na przyszłości i zachowaj optymizm, bo z czasem wszystko wróci do normy.

Źródło: independent.co.uk forbes.com