Twojemu dziecku często leci krew z nosa? Oto kilka rzeczy, które koniecznie musisz zrobić

Iza Orlicz
Krwawienie z nosa u dzieci wywołuje zwykle niepokój, zwłaszcza gdy dochodzi do niego kilka razy w miesiącu. Jak prawidłowo udzielić dziecku pierwszej pomocy? Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza?
Gdy krwawienie z nosa u dziecka pojawia się kilka razy w miesiącu, zgłoś się do lekarza Tadeusz Lakota/Unsplash
Krwawienie z nosa u dzieci następuje w wyniku przerwania ciągłości drobnych naczyń krwionośnych, które znajdują się tuż pod błoną śluzową nosa. Czasem wystarczy jej podrażnienie lub wysychanie, np. w wyniku infekcji, gdy dziecko zbyt intensywnie wydmuchuje zalegającą wydzielinę. Do przerwania błony śluzowej może też dojść w wyniku ciągłego kichania lub urazu, np. gdy dziecko uderzy się w nos lub niezbyt fortunnie włoży do niego palec.

Kiedy do lekarza?


Warto jednak pamiętać, że u dzieci, zwłaszcza między 3. a 8. rokiem życia, a następnie, gdy wkraczają w okres nastoletni może dochodzić do tzw. samoistnych krwawień, czyli nie związanych z żadną jednostką chorobową. Nie są one zbyt intensywne, za to mogą pojawiać się nawet kilka razy w tygodniu.


Tak częste krwawienia z nosa u dziecka powinny skłonić nas do wizyty u lekarza, który wykluczy poważniejsze podłoże tej przypadłości (np. niedobór płytek krwi, niedobór witaminy K, choroby serca czy nerek). Zwróć uwagę, kiedy pojawia się krwawienie z nosa (np. rano, po południu, wieczorem), po wysiłku fizycznym, czy krwawienie jest z jednej lub zawsze z obu dziurek.

Pierwsza pomoc


Lekarz może przeprowadzić rynoskopię, czyli wziernikowanie jam nosa, zleci też pewnie badania laboratoryjne (morfologię). Jeśli dziecko ma częste krwawienie z nosa musisz pamiętać, by nie podawać mu leków, które wpływają na krzepliwość krwi, czyli tzw. salicylanów (np. polopiryny, aspiryny).

Niewielkie krwawienie można opanować w domu. Posadź dziecko na krześle (może też stać), powiedz, by pochyliło się lekko do przodu i uciśnij skrzydełka jego nosa. Jednocześnie na nasadę nosa połóż zimny okład, dzięki któremu szybciej dojdzie do obkurczenia naczyń krwionośnych. Gdy opanujesz krwawienie możesz miejscowo zastosować maść nawilżającą błonę śluzowa nosa. Cały czas uspokajaj też dziecko, bo krwawienie z nosa zwykle wywołuje u niego stres i niepokój.