Masz syndrom opuszczonego gniazda? Poznaj 5 strategii, by znów zacząć cieszyć się swoim życiem

Iza Orlicz
Czasem narzekamy na nasze dzieci, jesteśmy przytłoczeni rodzicielskimi obowiązkami i wyzwaniami, z jakimi wiąże się ta rola. Aż pewnego dnia przychodzi dzień, gdy nasze dzieci wkraczają w dorosłość i rozpoczynają samodzielne życie. I co wtedy? Odczuwamy radość? Niestety częściej mamy syndrom opuszczonego gniazda.
Kiedy dorosłe dzieci usamodzielniają się, rodzice odczuwają syndrom opuszczonego gniazda unsplash.com
Kiedy przez znaczną część życia funkcjonowałeś/aś jako rodzic, trudno przystosować się do sytuacji bez codziennej obecności dziecka w domu. Jak przekonuje Amy Morin, amerykańska psychoterapeutka, niektórzy doświadczają poczucia straty i głębokiej pustki w życiu, inni są smutni, samotni lub zagubieni.

Jak poradzić sobie z syndromem opuszczonego gniazda? Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Poznaj pięć skutecznych strategii, które powinny pomóc ci przejść przez ten proces w miarę bezboleśnie.

1. Zdefiniuj na nową swoją rolę. Jesteś córką/synem, żoną/mężem, partnerem, pracownikiem, ale pewnie najważniejsza z twoich ról to bycie mamą/tatą. I nie przestajesz nią/nim być! Po prostu nie jest to już wiodąca rola, musisz określić nowe. Rozejrzyj się dookoła i zobacz, w jakie działania mogłabyś się zaangażować, które nadałyby twojemu życiu nowy sens. Może chcesz bardziej uczestniczyć w życiu swojej społeczności? Zostać wolontariuszem? Więcej czasu poświęcić na rozwój kariery zawodowej?


2. Znajdź czas dla partnera. Było to dawno, ale pamiętasz te lata, zanim na świecie pojawiły się wasze dzieci i byliście tylko we dwoje? Amy Morin twierdzi, że to świetny moment, by znów zacząć chodzić na randki, jeździć na wycieczki, gotować posiłki, na jakie macie ochotę (bez dostosowywania się pod wybredne podniebienia dzieci!). Zastanówcie się, jakie inne rzeczy moglibyście robić razem, na które jeszcze do niedawna nie mieliście czasu.

3.Znajdź czas dla siebie. Czy miałaś jakieś hobby, z którego zrezygnowałaś, bo rodzicielstwo zdominowało inne strefy twojego życia? Co lubisz robić? Co cię relaksuje i wprawia w dobry nastrój? A może chcesz spróbować czegoś nowego, na co nigdy nie miałaś czasu?

4. Zachowaj spokój. Choć uczucia, które towarzyszą syndromowi opuszczonego gniazda nie zawsze są przyjemne, zachowaj spokój. Nie podejmuj żadnych decyzji zmieniających twoje życie w ciągu pierwszych 6 miesięcy (a najlepiej roku) po wyprowadzce dziecka. Nie działaj pod wpływem chwilowych emocji! Nie sprzedawaj domu, nie zmieniaj pracy, chyba że planowałaś to już dużo, dużo wcześniej.

5. Nie kontroluj dziecka, pozwól mu żyć jego życiem. Nie dzwoń codziennie, nie śledź jego konta w mediach społecznościowych, nie zamartwiaj się, jak sobie radzi na studiach czy w nowym miejscu pracy. Twoje dziecko potrzebuje prywatności, musi też popełnić kilka własnych błędów. A ty naucz się odpuszczać – to trudna sztuka, ale konieczna, by ruszyć dalej ze swoim życiem.

Źródło: verywellfamily.com