Te zasady sprawią, że twoja rodzina będzie szczęśliwsza. Kampania otwiera oczy na ważny problem

Iza Orlicz
Czy wiesz, co twoje dziecko robi w sieci? Jak wynika z najnowszego badania prawie co czwarty rodzic nie interesuje się i nie pyta, co jego pociecha ogląda w internecie i z kim się w ten sposób kontaktuje. Tymczasem ponad połowa (54,4 proc.) młodych ludzi miała kontakt z niebezpiecznymi treściami w internecie, np. scenami przemocy czy okrucieństwa.
Rodzice muszą rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci 123rf.com
Nie da się uciec od technologii, ale zanim pozwolisz dziecku na korzystanie ze smartfonu, tabletu czy komputera warto uzmysłowić mu, z jakimi zagrożeniami wiąże się przebywanie w sieci. Wielu rodziców boi się, że mogą trafić tam na nieodpowiednie dla ich wieku treści, ale zarazem te obawy nie przekładają się na działania.

Oglądają sceny okrucieństwa
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przeprowadziła badanie "Problematyczne używanie internetu przez młodzież", w którym 23 proc. badanych nastolatków przyznało, że jego rodzice nie interesują się i nie pytają, co robią w sieci, a 25 proc. stwierdziło, że nie odbyło z rodzicami rozmowy o bezpieczeństwie online.


Tymczasem niemal co trzeci ankietowany nastolatek widział w sieci sceny okrucieństwa i przemocy, a co czwarty – treści dotyczące sposobów samookaleczenia się, materiały pornograficzne oraz zachęcające do obrażania lub dyskryminowania innych. Z badań wynika, że nastolatki, które mają kontakt z niebezpiecznymi treściami (np. filmikami instruującymi jak popełnić samobójstwo), częściej podejmują zachowania autoagresywne.
Zwróć uwagę na relacje
By przeciwdziałać takim zachowaniom, a jednocześnie uzmysłowić rodzicom ich rolę w kontrolowaniu i nadzorowaniu nastoletniego dziecka, ruszyła kampania pod nazwą "Domowe zasady ekranowe".

– Ekrany są coraz bardziej obecne w naszych domach. Zdarza się, że używamy ich nadmiarowo i ze szkodą zarówno dla relacji rodzinnych, jak i zdrowia domowników. Problem dotyczy nie tylko dzieci, ale też rodziców, dlatego proponujemy rozwiązania obejmujące całą rodzinę.

Zachęcamy do refleksji na temat roli ekranów w naszym domu z uwzględnieniem potrzeb wszystkich domowników – czy dbamy o dostęp dzieci jedynie do pozytywnych i bezpiecznych treści, czy zapewniamy dzieciom odpowiednią dawkę snu, ruchu, kontaktów rodzinnych i rówieśniczych – mówi Łukasz Wojtasik, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w sieci w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Warto ustalić zasady dotyczące korzystania z urządzeń ekranowychMateriały pras.


Ustalcie zasady
Kampania ma przekonać do stworzenia praktycznych rodzinnych zasad korzystania z urządzeń ekranowych w domu. Warto określić takie kwestie, jak: ile czasu dziennie pozwalamy dziecku na spędzanie przed ekranem, gdzie są miejsca i przestrzeń w domu bez telefonu komórkowego lub tabletu, wytłumaczmy dzieciom zasadność korzystania z narzędzi kontroli rodzicielskiej itp. Ważne, aby wypracowane przez rodziców zasady uwzględniały wiek dziecka, jego potrzeby oraz były polem do wspólnej dyskusji, dlaczego są potrzebne i czemu mają służyć.