Bycie rodzicem może być łatwiejsze! Psycholog zdradza 6 kluczowych umiejętności

Iza Orlicz
Rodzicielstwo bywa naprawdę trudne, zwłaszcza gdy zachowanie dzieci odbiega od naszych wyobrażeń. A może wystarczy, że czasem przyjmiesz perspektywę dziecka lub sformułujesz jasno swoje oczekiwania? Poznaj kilka podstawowych umiejętności, dzięki którym rodzicielstwo może stać się łatwiejsze.
Czasem wystarczy wprowadzić kilka niewielkich zmian, by rodzicielstwo stało się łatwiejsze 123rf.com
Dzieci mogą zachowywać się nieodpowiednio z różnych powodów – nie radzą sobie ze złością, wyrażają w ten sposób inne emocje, np. lęk, są zmęczone, chcą zwrócić na siebie uwagę. Dr Joan E. Grusec z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Toronto przekonuje, że bez względu na przyczyny takiego zachowania, istnieje 6 zasadniczych umiejętności, które ułatwią ci rodzicielstwo.

1. Formułuj jasno swoje oczekiwania. Dzieci muszą wiedzieć, jakie zachowanie uważasz za prawidłowe, czego nie akceptujesz, powiedz o konsekwencjach, gdy ustalone przez ciebie zasady, nie będą respektowane. To wszystko musi być jasne i zrozumiałe, warto wyjaśnić dziecku, dlaczego, takie, a nie inne reguły (np. nie bijemy innych) obowiązują w waszym domu.
Jednocześnie zostaw przestrzeń na kompromis i negocjacje w mniej fundamentalnych kwestiach, np. gdy dziecko poprosi cię, by mogło dłużej zostać u kolegi lub na placu zabaw.


2. Mów, że nie akceptujesz zachowania dziecka, ale nie odtrącaj go. Jest ogromna różnica pomiędzy zdaniami: "To, co zrobiłeś, było złe” a "Jesteś złym człowiekiem”. Dr Joan E. Grusec radzi, by zapewnić dziecko, że w nie wierzymy i powiedzieć: "Nie sądzę, że jesteś taką osobą, porozmawiajmy o tym, dlaczego nie powinieneś tak się zachowywać”.

3. Podziel się kontrolą, nie decyduj o wszystkim. Nie zmuszaj dziecka do całkowitego posłuszeństwa, bo to wcześniej czy później skończy się buntem. Pozwól mu decydować w mniej kluczowych sprawach, czyli np. nie w kwestii, czy jemy codziennie porcję warzyw, ale niech już sam wybierze, na które warzywa ma ochotę. Nie odbieraj dziecku prawa do dyskutowania z tobą, musi wiedzieć, że jego poglądy są słyszane i rozumiane.

4. Przyjmij perspektywę dziecka. To trudne, bo nie zawsze mamy czas, by postawić się na miejscu dziecka i w ten sposób zrozumieć, co kierowało jego zachowaniem. Warto jednak robić to jak najczęściej, bo może okazać się, że jego złość czy smutek były w pełni uzasadnione, a twoja reakcja na nie została słusznie odebrana jako niesprawiedliwa.

5. Miej świadomość swoich własnych uczuć i towarzyszących im myśli. Jednym słowem, mówiąc wprost – "nie nakręcaj się”. Jeśli powiesz do siebie: "Znajdę najlepszy sposób na rozwiązanie tego problemu. Zachowam spokój”, szybciej opanujesz emocje, niż gdy zaczniesz w myślach powtarzać, że to wszystko jest beznadziejne, jesteś wściekła, a twoje dziecko jest uparte jak jego ojciec.

6. Staraj się jak najlepiej poznać swoje dziecko. Dzieci bardzo się od siebie różnią – temperamentem, charakterem, doświadczeniem, które wpływają na to jak postrzegają otaczający ich świat. Niektóre są bardziej wrażliwe na krytykę, z takimi dziećmi trzeba postępować łagodniej, inne są przebojowe i potrzebują innego typu uwagi. Zastanów się, jakie jest twoje dziecko i w jaki sposób możesz do niego dotrzeć, by nawiązać jak najbliższą z nim relację i pogłębić waszą więź.

Źródło: psychologytoday.com