Oglądanie programów kulinarnych jest dla dzieci bezpieczne? Wyniki tego eksperymentu zaskakują

Sandra Skorupa
W telewizji jest wiele programów kulinarnych, a w internecie można znaleźć ich jeszcze więcej. Wydawać by się mogło, że treści te nie stanowią dla dzieci zagrożenia. Jednak, jak pokazują najnowsze badania w zależności od tego, jakie nawyki żywieniowe są piętnowane w materiale, mogą one działać pozytywnie lub negatywnie.
Otyłość u dzieci a programy kulinarne Pixabay/mojzagrebinfo
Edukacja żywieniowa dzieci
Wpływem oglądania programów kulinarnych na nawyki żywieniowe zainteresować powinni się szczególnie dorośli. Chociażby dlatego, że według statystyk wychowujemy jedno z najszybciej tyjących pokoleń w Europie. Mają wpływ na to nie tylko złe nawyki, ale także słaba świadomość żywieniowa.

Specjalistki Programu Żółty Talerz dr hab. Anna Harton i Joanna Myszakowska-Ryciak z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW zaznaczają, że co 3 dziecko przed szkołą nie je śniadania. Pierwszy posiłek spożywa ono dopiero w placówce ok. godziny 11:00. Rodzice nie zdają sobie sprawy z przyszłych konsekwencji takiego zachowania, podobnie jak w przypadku oglądania różnych programów kulinarnych.


Programy kulinarne a nawyki żywieniowe
W Journal of Nutrition Education and Behavior opublikowano badania dotyczące wpływu oglądania programów kulinarnych na wybory żywieniowe dzieci. W próbie wzięło udział 125 uczniów w wieku 10-12 lat. Jednej grupie puszczono 10-minutowe wideo z holenderskiego programu Kookschool, w których do gotowania wykorzystano zdrową żywność (m.in. pomidory, cebulę, brukselkę, rzodkiewkę, fasolę, melona czy jabłka).

Z kolei drugiej grupie zaprezentowano z tego samego programu klip z niezdrową żywnością (m.in. hamburgery, frytki z majonezem czy rogaliki). Po obejrzeniu materiałów dzieciom zaproponowano nagrody w postaci przekąsek, które mogły swobodnie wybrać. Okazało się, że uczniowie oglądający zdrową żywność sięgali na ogół po jabłko lub kawałki ogórka, a druga grupa po frytki lub solone precelki.

Zdrowe żywienie u dzieci
Badacze doszli więc do wniosku, że prezentowanie w telewizji zdrowych potraw może mieć wpływ na późniejsze nawyki żywieniowe dzieci. Wskazują również wagę społecznej teorii poznawczej, która zakłada, że dzieci uczą się przez obserwację zachowań innych.

Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na to, jakie wzorce dostarczają im programy, które rodzice pozwalają im oglądać, ale również, jaki sami stanowią kulinarny autorytet dla swoich pociech.

Programy kulinarne do walki z nadwagą
W dyskusji nad tym badaniem naukowcy zaznaczają, że odkrycie to nadaje nowy sens programom kulinarnym. Można z nich uczynić narzędzie do promowania pozytywnych zmian i preferencji w kwestii wyborów żywieniowych u dzieci. Poza tym rozpowszechnianie tego typu materiałów, koncentrujących się na zdrowej żywności może być w przyszłości elementem dla kampanii walki z nadwagą i mogłyby zajmować stałe miejsce w ramówce telewizyjnej.

Poza tym takie wideo byłoby doskonałym uzupełnieniem dla różnych inicjatyw i warsztatów wspólnego gotowania, które prowadzi m.in. Żółty Talerz. Dzięki temu poszerzałaby się świadomość żywieniowa zarówno dorosłych, jak i dzieci. W konsekwencji uczniowie spożywaliby mniej cukru, soli i produktów żywieniowych. Zauważalne korzyści z takich zmiany wystąpiłyby w samopoczuciu, utrzymywaniu prawidłowej wagi czy kondycji zębów.

Warto więc nie tylko zwracać uwagę na to, jakie materiały wideo ogląda się z dzieckiem, ale również samemu stanowić dla niego kulinarny autorytet, wykorzystując we wspólnym gotowaniu więcej warzyw i owoców oraz unikając nadmiernych ilości soli i cukru czy produktów przetworzonych.
Źródło: Journal of Nutrition Education and Behavior