Natura zaplanowała dla nas tylko 38 lat życia! Każdy kolejny rok żyjemy wbrew swoim genom

Ewa Bukowiecka-Janik
Jedni szukają swojej daty śmierci w gwiazdach, inni... w genach! Naukowcy sprawdzili, czy długość naszego życia jest dziedziczna. Nasz gatunek wyprzedził naturę ponad dwukrotnie!
Odkryto, że w genach zapisane mamy tylko... 38 lat życia fot. unsplash
Benjamin Mayne z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) w Australii i jego koledzy po fachu stworzyli sztuczną inteligencję, która potrafi przewidzieć długość życia różnych zwierząt. Najpierw nauczyli AI (sztuczną inteligencję) rozpoznawania genomów z pięciu klas zwierząt, w tym ssaków, gadów i ryb oraz zestawiania ich z maksymalną długością życia konkretnych zwierząt.

Jak się okazało, to jak długo żyjemy mamy zapisane w genach. Najprawdopodobniej chodzi o to, że nasze doświadczenia w ogóle są dziedziczne. Jako gatunek, jeszcze całkiem niedawno, nie byliśmy w stanie przetrwać dłużej niż 50 lat. 5 dekad to średnia długość życia dla człowieka jeszcze w pierwszej połowie XX wieku. Nawet w krajach dobrze rozwiniętych.


W latach 50. i 60. w Europie długość życia skoczyła do 63 lat dla mężczyzn, a 68 dla kobiet. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku średnia długość ludzkiego życia wynosiła raptem 47 lat.

Życie nam się wydłuża dzięki, nauce, medycynie i stylowi życia. Nasi przodkowie, bez tego byli w stanie przeżyć znacznie krócej, czego ślady mamy w genach.

Tajemniczy, wymarły kuzyn gatunku ludzkiego z szacowań sztucznej inteligencji żył właśnie około 38 lat i to najpewniej po nim mamy w genach szacowaną datę śmierci. Z analiz sztucznej inteligencji wynika, że nasz gatunek zaprogramowany jest na 38 wiosen. Każdy kolejny rok naszego życia to wynik tego, w jakim świecie żyjemy.

Co ciekawe jednak, naukowcy z danych zebranych przez AI dowiedzieli się również, że włochate mamuty żyły średnio 60 lat, a np. żółwie z wyspy Pinta mogły żyć nawet 120 lat. Genotyp Samotnego George'a, ostatniego znanego osobnika tego gatunku, wskazuje, że żył on około 100 lat.

Złośliwy chichot losu polega jednak na tym, że cywilizacja, która sprawiła, że jako ludzie możemy żyć znacznie dłużej niż wskazują na to nasze geny, sprawia jednocześnie, że ginie nasz świat, a warunki do życia pogarszają się. Biorąc pod uwagę, jak szybko postępują zmiany klimatu, chyba nie doczekamy się zmiany „zapisów” w naszym genotypie...
Źródło: newscientist.com