Twoja córka ma słomiany zapał i wiecznie się spóźnia? Sprawdź, czy to objawy popularnego zaburzenia

Iza Orlicz
Twoja córka jest gadatliwa, często gubi swoje rzeczy lub pomimo że poświęca sporo czasu na naukę, nie osiąga zamierzonych efektów? To mogą być objawy ADHD. Zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi może objawiać się inaczej u dziewczynek niż chłopców.
ADHD u dziewczynek może objawiać się inaczej niż u chłopców unsplash.com
Osoby, które zmagają się z ADHD mają podobne symptomy. Są to: nadpobudliwość, impulsywność i brak koncentracji, ale mogą wyrażać się one odmienne w zależności od płci.

Chłopcy, u których stwierdzono ADHD mają przede wszystkim problem z usiedzeniem w jednym miejscu. Podczas lekcji przeszkadzają, bo chcą być w ciągłym ruchu, często nie wykonują poleceń nauczycieli lub innych dorosłych, cechuje ich niecierpliwość.

Tymczasem u dziewczynek ADHD daje mniej wyraźne objawy, które zazwyczaj przypisujemy ich charakterowi. Mówimy: "Ona jest taka energiczna, rozgadana, czasem roztargniona, wszędzie jej pełno" – tymczasem mogą to być objawy zespołu nadpobudliwości z deficytem uwagi.


Adinkt Meadow Schroeder z University of Calgary opisał kilka sytuacji, które mogą świadczyć o tym, że twoja córka może mieć ADHD. Są to:

1. Odrabianie pracy domowej zajmuje jej dłużej niż rówieśnikom. Często się rozprasza (np. pisze SMS-y do koleżanek).

2. Osiąga gorsze wyniki w nauce, choć poświęca na nią wystarczająco dużo czasu.
3. Chętnie i dobrze czyta, ale bez rozumienia tekstu.

4. Jest rozkojarzona, często zapomina o swoich obowiązkach, np. o przyniesieniu stroju na lekcje wf-u lub gubi swoje rzeczy.

5. Dużo mówi, uważana jest za osobę gadatliwą.

6. Ma tzw. "słomiany zapał" – nie kończy rozpoczętych projektów.

7. Ciągle się spóźnia.

8. Nie uczy się na własnych błędach.

9. Angażuje się w wiele zajęć pozalekcyjnych, w ten sposób, według Schroedera, "kanalizuje swoją "nadpobudliwość”

10. Ma częste wahania nastroju — w jednej chwili jest radosna, by już za chwilę jej samopoczucie uległo całkowitej zmianie pod wpływem jakieś drobnostki, np. zdania wypowiedzianego przez koleżankę.

Jeśli zaobserwujesz u swojej córki tego typu objawy, najlepiej skonsultować się z psychologiem, który rozwieje twoje wszystkie wątpliwości.

Źródło:theconversation.com