"Dawno chłopa nie miała". Krótki film, który sprawi, że już nigdy nie wypowiecie tych słów

Katarzyna Chudzik
"Dawno chłopa nie miała" i "przydałoby jej się porządne r*chanie". Ile razy słyszałaś takie słowa o nielubianej szefowej? Dam sobie prawą rękę uciąć, że możesz policzyć je w setkach. Źródeł takich komentarzy można doszukać się w czasach przedchrystusowych, choć pomysł, jakoby wymawiający je dziś mężczyźni, mieli o tym jakiekolwiek pojęcie, podaję w wątpliwość. Kiedyś jednak macicę uważano za żywą, buntującą się przeciwko braku męskiego nasienia, istotę...
Ten film trwa tylko 27 minut. Polecamy! Arte.tv
Macica winna wszystkiemu
Na platformie Arte (europejskiej telewizji kulturalnej na życzenie) można już obejrzeć film "Macica: niedoceniany narząd" z polskimi napisami. Trwa tylko 27 minut i będzie dostępny dla widzów do 24 stycznia.

– Kiedyś uważano macicę za żywą istotę, która pragnie potomstwa. W IV wieku p.n.e myślano nawet, że bez regularnego zaopatrzenia w męskie nasienie, macica buntuje się i wędruje po ciele kobiety, zakłócając pracę serca i płuc, by w końcu wgryźć się do mózgu. Skutek? Zaburzenia emocjonalne – histeria. To słowo wywodzi się od starogreckiego "hystera" – macica – tłumaczą twórcy filmu w krótkiej zajawce. Diagnozę histerii jako choroby macicy stawiali rzecz jasna mężczyźni – m.in. Hipokrates czy Platon, którzy uważali, że histeria dotyka kobiet niezaspokojonych i bezdzietnych. To właśnie histerii przypisywano bóle głowy, stany lękowe, zły nastrój i bezwład.


W średniowieczu próbowano chorą macicę wypędzać z ciała kobiety (np. poprzez spalenie na stosie), później histerię zwalczano za pomocą stosunku płciowego. Niezamężne histeryczki brały ślub po to, żeby odbywać regularne stosunki, wdowom zalecano jazdę konną i korzystanie z bujanego fotela, a co zamożniejszym paniom lekarze wykonywali zabieg ręką (aby wywołać "histeryczny paroksyzm").

Właśnie po to, żeby wyleczyć histerię, wynaleziono w 1869 roku napędzany parą wibrator do stosowania w gabinetach lekarskich. Ten temat podjął w 2011 roku niezły skądinąd film pt. "Histeria – Romantyczna historia wibratora".

Czym jest histeria?
Jako pierwszy wyobrażenie o wędrującej macicy zanegował angielski lekarz Thomas Sydenham w 1682 roku, ale tak naprawdę dopiero Sigmund Freud i Josef Breuer odkryli, że histerię wywołują zaburzenia psychiczne i że mogą na nią cierpieć również mężczyźni. Macica jako źródło choroby została więc wykluczona, a współczesna psychiatria traktuje histerię jako skrajny objaw zaburzeń nerwicowych spowodowanych przez traumy, urazy psychiczne i przeciążenie układu nerwowego.

A jednak, w XXI wieku, wciąż to na macicę zrzuca się odpowiedzialność za złe nastroje.