Jak wybrać miejsce do porodu? Sprawdź, po czym poznać dobry szpital
Czy poród musi boleć? Nie będę cię oszukiwać - tak - poród boli, ale nie musi i nie powinien być traumą. Mimo bólu, który wynika z jego natury (i ma swoją uzasadnioną funkcję), może być niezwykłym przeżyciem, które kojarzy się ze spokojem, miłością i spełnieniem. Jak to zrobić?
Opinie i rankingiJak wybrać szpital do porodu?
Co najczęściej biorą pod uwagę przyszłe mamy, wybierając szpital do porodu? Opinie innych mam!
Jestem przekonana, że zanim dokonasz wyboru, zapytasz się koleżanek, które niedawno rodziły, przeszukasz fora i grupy dla rodziców. Przestrzegam cię jednak przed podejmowaniem decyzji, sugerując się jedynie tym, że twoja przyjaciółka rodziła w danym miejscu i była z niego zadowolona. Na poród składa się wiele czynników. Możesz trafić na zupełnie inną położną, a przede wszystkim możesz mieć zupełnie inne oczekiwania niż ona.
Warto sprawdzić ranking Fundacji Rodzić po Ludzku, w którym to same rodzące oceniały placówki. Jeśli szpital znajduje się w jego czołówce, dobre wrażenia z porodu w danym szpitalu musiało mieć wiele kobiet, więc gwarancja, że odbywają się w nim porody z przestrzeganiem praw pacjenta, jest zdecydowanie większa, niż poleganie na jednostkowym przypadku przyjaciółki. Pamiętaj jednak, że to, co daje poczucie bezpieczeństwa koleżance, niekoniecznie spełni się i w twoim przypadku.
Poczucie bezpieczeństwa
Każda z nas jest inna, każda ma odmienne wymagania i oczekiwania. Zastanów się, co daje ci poczucie bezpieczeństwa. Czy zależy ci na intymności i kameralności w porodzie?
Najważniejsze to dowiedzieć się wcześniej, co dany szpital oferuje, na co stawia, co jest dla niego priorytetem. Czy urodzenie dziecka, to jedyny jego wskaźnik dobrego porodu, czy może coś więcej? Czy przestrzega praw pacjenta (tu je poznasz - Standardy Opieki Okołoporodowej)? Walka o swoje prawa w trakcie porodu to zdecydowanie za późno. Podejmij wcześniej świadomą decyzję, by jej uniknąć.
Szpital dla rodzącej, a nie rodząca dla szpitala
Najlepszym dla rodzącej wariantem jest sytuacja, w której to nie ona musi wybierać szpital ze względu na to, jak chce, by przebiegał jej poród, ale to sam szpital dostosowuje się do rodzącej. Piszę szpital, a nie personel, bo wiele zależy od polityki szpitala. To na tym etapie zaczyna się dobór personelu oraz wprowadzanie norm i standardów. Jeśli dana placówka ma politykę polegającą na wysłuchaniu rodzącej, doradzeniu jej i doboru wszystkich środków, które zapewni jej poczucie bezpieczeństwa w trakcie porodu bez względu na jej preferencje, to jest to sytuacja idealna. Do niej powinny dążyć wszystkie placówki, ale oczywiście takie wymagania postawione państwowym szpitalom to, nie oszukujmy się, najczęściej czyta ułuda.
Bezpieczeństwo dziecka - stopnie referencyjności szpitali położniczych
Zwróć uwagę, że szpitale różnią się między sobą nie tylko organizacją, podejściem do rodzącej czy wyposażeniem sal. Niezwykle ważne dla bezpieczeństwa dziecka są tzw. stopnie referencyjności, czyli wyspecjalizowanie danego oddziału. Informują o zdolności udzielenia pomocy szpitala w przypadku powikłań czy zagrożenia ciąży i możliwości leczenia skomplikowanych przypadków.
I stopień - ciąże bez powikłań, poród w terminie. W takich szpitalach sprawuje się opiekę nad zdrowymi i donoszonymi noworodkami.
II stopień - szpitale o II stopniu referencyjności są przystosowane do opieki nad kobietami w ciąży zagrożonej. W nich musi znajdować się oddział intensywnej terapii dla wcześniaków i noworodków.
III stopień - tu rodzą kobiety z wysokim zagrożeniem ciąży o patologicznym przebiegu, gdy istnieje duże ryzyko urodzenia wcześniaka przed 31. tygodniem ciąży z różnymi chorobami i wadami genetycznymi.
Stopień referencyjności dotyczy zarówno szpitali państwowych, jak i prywatnych. Tu Szpital Medicover wyróżnia się spośród szpitali prywatnych.Spełnia kryteria II stopnia referencyjności, co oznacza, że dysponuje pełnym zapleczem medycznym, aby udzielić właściwej pomocy noworodkowi i mamie na miejscu. W razie jakichkolwiek komplikacji porodowych nie ma konieczności przewożenia małych pacjentów do innej placówki. Dzieci przedwcześnie urodzone lub noworodki wymagające specjalistycznej opieki mają tu zapewnioną opiekę dzięki istnieniu Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka, który został wyposażony w nowoczesny sprzęt m.in.:
- nowoczesne inkubatory, w tym również inkubator transportowy
- wielofunkcyjne respiratory do prowadzenia oddechu zastępczego z opcją wentylacji wysokimi częstotliwościami
- SIPAP Infant Flow - aparat do wspomagania oddechu noworodków metodą nieinwazyjną
- przyłóżkowy aparat RTG
- mobilny ultrasonograf z kolorowym Dopplerem.
Diagnostyka odgrywa wielką rolę w rozpoznaniu choroby i dalszym leczeniu. Mały pacjent jest szczególnie wrażliwy, dlatego wszystkie badania diagnostyczne i konsultacje z zakresu opieki neonatologicznej, wykonywane są na oddziale szpitala Medicover.
Od momentu uruchomienia Szpitala Medicover w lipcu 2009 na oddziale położniczym przyszło na świat ponad 7000 noworodków. Najmniejsze dzieci - bliźnięta, które przyszły na świat w 25.–26. tygodniu ciąży - ważyły poniżej kilograma: odpowiednio 930 g i 910 g.
Pamiętaj, że w przypadku oddziałów położniczych nie obowiązuje rejonizacja, więc teoretycznie możesz wybrać dowolną placówkę - publiczną czy prywatną. W praktyce zdarza się, że wcześniej zaklepane miejsce we wskazanym państwowym szpitalu wcale na przyszłą mamę nie czeka. Nie jest to obowiązująca reguła, ale ewentualność, z którą, chcąc nie chcąc, powinnaś się liczyć.
Każda z nas zasługuje na poród w godnych warunkach z poszanowaniem jej praw, na szacunek w trackie tego jakże ważnego wydarzenia w jej życiu. Inwestycja w poród to inwestycja we wspomnienia na całe życie. Ty też zasłużyłaś na poród dopasowany do twoich oczekiwań! Zdecyduj się na szpital, w którym będziesz tego pewna.