Twoje dziecko chodzi do szkoły? Do końca listopada ostatnia szansa na dodatkowe pieniądze

Sandra Skorupa
Aż 4,6 mln polskich uczniów korzysta z programu Dobry Start. Rodzice od sierpnia do października są bardzo zajęci przygotowywaniem maluchów do szkoły, kompletowaniem podręczników i pierwszymi wywiadówkami oraz spotkaniami klasowymi. Do tego dochodzą nowe tornistry, zeszyty i przybory, aż w końcu zapominają złożyć wniosek o wsparcie, które przysługuje każdemu uczniowi do 20 roku życia.
Dobry start do kiedy wnioski i dla kogo 300 plus? 123rf.com
Dobry start – ile i dla kogo?
Działający od 2018 roku program Dobry Start daje rodzinom możliwość uzyskania dodatkowego wsparcia w wysokości 300 zł. Przysługuje ono na każde uczące się dziecko do 20 roku życia, a w przypadku niepełnosprawności do 24 roku życia. Świadczenie to jest formą wyprawki, która ma zrekompensować część wydatków, jakie rodzice ponoszą w związku z rozpoczęciem roku szkolnego.

Wsparcie może otrzymać rodzic dziecka lub opiekun, jeśli dziecko uczy się w takich palcówkach, jak:
– szkoła podstawowa
– gimnazjum (do czasu likwidacji)
– szkoła ponadpodstawowa.


Dobry start – do kiedy wnioski na wyprawkę?
Rodzice mają możliwość złożenia wniosków o tzw. 300 plus wyprawki już w lipcu, a złożone właśnie w lipcu i w sierpniu gwarantują uzyskanie wsparcia nie później niż do 30 września. Jednak jest to gorący okres, w którym opiekunowie mogą najzwyczajniej zapomnieć lub nie mieć czasu tego zrobić. Dlatego wniosek mogą jeszcze złożyć do końca listopada. Wówczas wyprawka zostanie wypłacona w ciągu 2 miesięcy od złożenia dokumentów.

Za naukę, w jakiej szkole nie przysługuje 300 plus?
Dodatkowe pieniądze dla dzieci uczących się nie zawsze się należą, nawet jeśli uczniowie nie przekroczyli wieku 20 lub w przypadku niepełnosprawności 24 lat. Ma to miejsce, gdy kontynuuje ono naukę w:
– szkole policealnej
– szkole dla dorosłych
– szkole artystycznej
– szkole wyższej/uniwersytecie (studenci)
– młodzieżowym ośrodku socjoterapii
– specjalnym ośrodku szkolno–wycowawczym
– ośrodku rewalidacyjno–wychowawczy.

Ponadto Dobry Start nie obejmuje również dzieci uczęszczających do przedszkola oraz zerówek.