Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety

Dawid Wojtowicz
4 tydzień. Gdy mija, dziecko przestaje być noworodkiem. Czy oznacza to zmiany w karmieniu malucha? Jak należy postępować w zakresie diety, aby dalej wspierać jego rozwój? Oczywiście dziecko dalej karmione jest piersią, można je też dokarmiać mlekiem modyfikowanym. Ale to także okres, gdy pojawia się możliwość wprowadzenia pewnych suplementów.
Po upływie pierwszego miesiąca życia dziecku można zacząć już podawać tran z bogatą zawartością kwasów omega-3 YouTube / Möller's Tran Norweski
Po upływie pierwszego miesiąca życia u dziecka wydłużają się przerwy między kolejnymi drzemkami. W tych okresach czuwania maluszek zaczyna skupiać wzrok na twarzach rodziców, odkrywać swoje ciało, wkładać rączki do buzi czy reagować na ostre dźwięki. Pojawiają się też pierwsze oznaki zapamiętywania pokazywanych przedmiotów.

Ta wzmożona aktywność, przejawiająca się wykorzystywaniem zmysłów do badania otoczenia i reagowaniem na dochodzące z niego bodźce, oznacza pierwsze poważne wyzwania dla znajdującego się cały czas w powijakach układu nerwowego dziecka. Aby wesprzeć jego rozwój w kolejnych miesiącach i latach, rodzic może zacząć podawać dziecku tran.
Olej Möller’s Mój Pierwszy Tran Norweski dostarczy dziecku nie tylko wartościowych kwasów omega-3, ale także witamin A i DMöller’s
Uzupełniający dietę tran nie jest formą rozszerzania jej o posiłki stałe, do czego powinno dochodzić po ukończeniu przez dziecko szóstego miesiąca życia. Mowa tu bowiem o produkcie o płynnej konsystencji – oleju, którego źródłem są ryby z rodzin dorszowatych. Nie należy mieć więc obaw, że małe dziecko będzie miało problem ze spożyciem i trawieniem tranu.

Dlaczego warto podawać dzieciom tran? Odpowiedź na to pytanie kryje się oczywiście w składzie tego rybiego tłuszczu, którego natura obdarzyła bogatą zawartością tzw. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród nich ważne miejsce zajmują kwasy omega-3 reprezentowane przez kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA).

Za tymi skomplikowanymi nazwami kryją się związki, którym nauka przypisuje niemałą rolę w rozwoju układu nerwowego we wczesnym okresie życia. Z badań wynika, że podawanie DHA i EPA wykazuje korzystny wpływ na rozwój funkcji intelektualnych dzieci, zwłaszcza w najbardziej dynamicznym dla dojrzewania OUN okresie do ukończenia 3. roku życia.

Z czego wynika tak duży wpływ wymienionych kwasów tłuszczowych na dziecięcy układ nerwowy? Otóż kwasy omega-3 są kluczowymi składnikami komórek mózgowych, a także siatkówki oka. Do 3 roku życia organizm ma na nie tak duże zapotrzebowanie, że po ich podaniu są one błyskawicznie wbudowywane w struktury mózgu i oczu.
Od 4 tygodnia życia te procesy można wspomóc poprzez suplementację tranem Möller’s Mój Pierwszy Tran Norweski. Otrzymany z wątroby dorsza norweskiego produkt dostarczy dziecku nie tylko wartościowych kwasów omega-3, ale także witamin A i D, które w duecie wspomagają rozwój wzroku, układu odpornościowego oraz kości.

Jak przy każdym suplemencie diety, rodzice muszą zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi dawkowania. Według norweskich badaczy zalecana dzienna porcja tranu powinna wynosić od 2,5 ml do 5 ml. Po ukończeniu 4 tygodnia życia należy zacząć od dawki 2,5 mln, którą w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia można stopniowo zwiększać do 5 mln.

Przeznaczony dla maluszków tran można podawać dzieciom bezpośrednio z łyżki do buzi. Wraz z rozszerzaniem diety suplement nadaje się też idealnie jako dodatek do mleka, wody, soków, przecierów, kaszek czy zupek. Rodzice muszą jednak pamiętać, że tran nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety.

Artykuł powstał we współpracy z Möller’s