Przestańcie mówić: "Zegar ci tyka". Oto argument, którym zamkniesz usta wścibskim "ciociom"

Alicja Cembrowska
Musicie się pospieszyć! No, kiedy dziecko? Zegar biologiczny tyka. Znacie to? To czytajcie dalej – najnowsze badania dowodzą, że nie, z niczym nie musicie się spieszyć. Ba, odłożenie decyzji o powiększeniu rodziny może pozytywnie wpłynąć... na dziecko.
Jesteście za starzy, żeby mieć dziecko? Nieprawda! Jonathan Daniels/Unsplash.com
Prawdą jest, że z wraz z wiekiem matki wzrasta ryzyko mutacji genetycznych, a po 35. roku życia obniża się płodność. Starszy tata to natomiast możliwość wystąpienia u dziecka zaburzeń neurologicznych i behawioralnych. Jeżeli jednak te scenariusze zostaną wykluczone, to jest duża szansa, że u potomka bardziej leciwych rodziców dostrzegalne będą pożądane cechy pozytywne.

Takie wnioski wysnuto na podstawie holenderskich badań na ponad 32 tys. dzieci w wieku 10-12 lat. Przyglądano się problemom zgłaszanym przez nauczycieli, rodziców, a także same dzieci. Okazało się, że pary, które na potomka zdecydowały się później, doświadczają mniej kłopotów związanych z agresją, impulsywnością, a także utrzymujących się problemów behawioralnych. Wyniki nie zależały od statusu społeczno-ekonomicznego.


To o tyle ciekawe, że wcześniej w podobnych badaniach określano, że wyższy poziom zadowolenia w rodzinach, w których rodzice w późniejszych wieku zdecydowali się na dziecko, wynika głównie z lepszej pozycji społecznej i zarobków.

Dr Wendy Walsh, specjalistka ds. relacji i rodzicielstwa, podkreśla, że dzięki analizom kilku badań zespół mógł wyszczególnić różne czynniki i w szerszej perspektywie się im przyjrzeć. Ekspertka zauważa, że starsi rodzice są bardziej cierpliwi, rzadziej obawiają się zachowań pociechy, a związane jest to z większą świadomością i mądrością życiową. A także statusem materialnym i wykształceniem.

Dr Nancy S. Molitor, asystentka kliniczna profesora psychiatrii i nauk behawioralnych na Northwestern University w Evanston dodaje natomiast, że starsi rodzice chętniej proszą o pomoc i częściej przyznają, że coś im nie wychodzi. To powoduje, że szybciej interweniują, by rozwiązać problem. Według ekspertki badania są dobrą informacją, dla tych przerażonych "tykaniem zegara biologicznego" – uważa ona, że "nigdy nie jest za późno, aby zostać rodzicem".
Źródło: zdrowie.wprost.pl