Codziennie jedz garść czereśni. Tych 5 argumentów cię przekona

Ewa Bukowiecka-Janik
Czereśnie to sezonowy przysmak, po który rzadko sięgamy z myślą "dla zdrowia". Są tak słodkie i wyjątkowe, że traktujemy je jak deser i nie zdajemy sobie sprawy z ich zdrowotnych właściwości. A ich nie brakuje! Oto 5 powodów, dla których jedzenie czereśni już nigdy nie wywoła wyrzutów sumienia.
5 powodów, dla których warto jeść czereśnie codziennie fot. pixabay
Niski indeks glikemiczny
Czereśnie są niskokaloryczne – niemal w 80 proc. składają się z wody. Choć są bogate w cukry, to samej sacharozy jest w nich mało: 0,5 g na 100 g owoców. Mają niski indeks glikemiczny (IG = 23), zatem mogą je jeść osoby, które dbają o linię, a nawet chorzy na cukrzycę typu 2.

Nie oznacza to jednak, że można się nimi objadać bez opamiętania. Czereśnie są ciężkostrawne, zatem osoby wrażliwe i dzieci powinny uważać.

Piękna skóra
Jedzenie czereśni może pozytywnie wpłynąć na naszą urodę. Owoce te są bogate w witaminy z grupy B, a zwłaszcza witamina B2 poprawia stan skóry i włosów. Ponadto, w składzie czereśni jest karoten oraz witamina E – znane składniki w walce o piękną, zdrową skórę.


Lepsze niż wiśnie i... dorsz!
Gdyby każdy z nas miał odpowiedzieć, który owoc jest zdrowszy: wiśnie czy czereśnie, zapewne większość z nas strzelałaby w wiśnie. To, co kwaśne kojarzy nam się z dużymi zasobami witaminy C. Tymczasem o witaminę C w naszej diecie nie trudno – nie jest ona rzadkim składnikiem tego, co jemy codziennie. Z jodem, potasem, magnezem i błonnikiem pokarmowym już gorzej – a czereśnie mają ich od wiśni więcej. A zwłaszcza potasu i jodu! W 100 g czereśni jest więcej jodu niż w tej samej porcji dorsza czy innych ryb morskich. To składnik wyjątkowo istotny ze względu na prawidłową pracę tarczycy.

Czereśnie zawierają też sód, wapń, fosfor i niewielkie ilości żelaza, a także flawonoidy – im owoc jest ciemniejszy, tym jest ich więcej. Flawonoidy spowalniają procesy starzenia i chronią organizm przed nowotworami.

Czereśnie na artretyzm
W tym wypadku chodzi o cyjanidynę – składnik, który u pacjentów z dną moczanową może łagodzić ból wywoływany przez kryształki kwasu moczowego. Ponadto, leczenie artretyzmu wspierają wspomniane już witaminy z grupy B.

Na zdrowe serce
Serce wzmacnia potas, którego w czereśniach dużo. Poza tym pomaga on regulować ciśnienie tętnicze. Z kolei zawarta w czereśniach kwercetyna umacnia naczynia krwionośne i utrzymuje cholesterol w odpowiednim stężeniu.
Źródło: poradnikzdrowie.pl, zdrowie.radiozet.pl