"Rodzice wyśmialiby mnie, gdybym powiedziała, że nie chcę żyć". Ten film skłonił dzieci do zwierzeń

Katarzyna Chudzik
Według sondażu CBOS-u z 2018 roku depresja dotknęła już 10 proc. dorosłych Polaków. Z szacunków WHO wynika, że ta choroba zajęła już czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Chorowała na nią również 16-letnia Amelia Gruszczyńska, która zapadła na depresję 4 lata temu, kiedy była jeszcze dzieckiem. Zmagała się z chorobą tak ciężką, że trafiła do szpitala psychiatrycznego.
Nawet dzieci chorują na depresję. Możemy im jednak pomóc! YouTube.com
Dziś prowadzi stronę "Porcelanowe Aniołki", której misją jest pomoc nastolatkom w depresji. Wzięła też udział w kampanii społecznej Ministerstwa Zdrowia "DEPRESJA. Rozumiesz – pomagasz".

– Dziś mam tyle pomysłów, że nie jestem w stanie zmieścić ich realizacji w jednym roku. Kiedyś nie wyobrażałam sobie, że dotrwam do końca dnia – mówi Amelia na niespełna 3-minutowym filmiku, w którym opowiada swoją historię.
To ważny przekaz nie tylko dla nastolatków, ale również dla rodziców. – Moi rodzice wyśmialiby mnie, gdybym powiedziała im, że nie chcę już żyć – napisała pod filmem jedna z oglądających go nastolatek.


To niestety przytrafia się (zbyt) często. Dorośli nie rozumieją, na czym polega dziecięca czy nastoletnia depresja i zachowanie swojego potomka składają na karb "trudnego wieku". Albo tego, że im się od dobrobytu w głowie poprzewracało.

Dlatego takie kampanie jak "DEPRESJA. Rozumiesz – pomagasz" są wyjątkowo potrzebne. Zwłaszcza że ponad 75 proc. Polaków uważa depresję za chorobę wstydliwą. A przecież jest to choroba – taka sama jak osteoporoza czy zapalenie płuc.

Akcje społeczne niewątpliwie pomagają to przekonanie przezwyciężyć – mamy nadzieję, że tak będzie również w przypadku najdłuższego (900 km) charytatywnego biegu sztafetowego w Polsce, który rozpoczął się 4 czerwca na Kasprowym Wierchu, a zakończy się na Helu dopiero za 2 dni.

Na "Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji" – bo tak się ten bieg nazywa – wciąż można wpłacać pieniądze, które zostaną przeznaczone na działalność Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji. Dołączcie się!