"ZARAZ to nasza codzienność, którą wpajamy dzieciom". Ten film otwiera oczy na powszechny problem
"Zaraz" należy do grupy najbardziej denerwujących słów. Prosimy o coś drugą osobę, a ona odpowiada właśnie to. Kampania Fundacji "Dwa Ognie" pokazuje, czym skutkuje zanurzenie w świecie cyfrowym i odkładanie wszystkiego, a szczególnie relacji z bliskimi, na później.
Fakt, nasz świat stał się bardzo cyfrowy. Dostęp do internetu mają praktycznie wszyscy. Coraz młodsze dzieci dostają telefony, tablety, laptopy. Tak po prostu jest i nie chodzi o to, byśmy nagle żądali kategorycznej zmiany i najlepiej konfiskaty sprzętu. Warto jednak zastanowić się, jak dostęp do sieci wpływa na mnie i moją rodzinę.
Jak często partner, dziecko, rodzic byli na drugim miejscu? Jak często używam słowa "zaraz" w sytuacji szperania w internecie? #ZARAZ to kampania społeczna, w ramach której Fundacja "Dwa Ognie" przygotowała krótki film. Obejrzyjcie go i sami odpowiedzcie na pytanie, czy dotyczy was i waszej rodziny.
– Najbardziej widoczne jest to w zachowaniu dzieci, które mając niewłaściwy wzorzec postępowania wpajany od najmłodszych lat, powielają go w przyszłości. Takim właśnie wzorcowym przykładem jest słowo "ZARAZ", którym posługujemy się wszyscy bez względu na wiek. Punktujemy jednak dorosłych. Liczymy na to, że rodzice zaczną zwracać baczniejszą uwagę na komunikację i docenią czas spędzany razem z dziećmi. Dążymy do tego, by zmotywować ludzi do aktywnego spędzania czasu z rodziną oraz promowanie takiej postawy w lokalnym środowisku – czytamy na stronie fundacji.
Dzisiejsi rodzice rzadziej – w porównaniu z tymi zapytanymi 10 lat temu – mają czas, by codziennie wspólnie z dzieckiem: zjeść posiłek (spadek o 30 proc.), porozmawiać na różne tematy (spadek o 14 proc.), usiąść i spędzić czas przed telewizorem (spadek o 30 proc.). Z danych EU Kids Online z 2018 roku wynika, że 80 proc. dzieci i młodzieży łączy się z internetem, 35 proc. 9- i 10-latków korzysta z mediów społecznościowych (na których konto można założyć dopiero od 13. roku życia), dzieci i młodzież "spędza w sieci" średnio 5 godzin dziennie.
Źródło: zaraz.euMoże cię zainteresować także: "Odebrałam synowi komórkę. Nie zdawałam sobie sprawy, co z tego wyniknie"