Strajk, strajk i po strajku...? Bzdury. Oto co naprawdę zrobili nauczyciele dla edukacji – przyłącz się!

Ewa Bukowiecka-Janik
Ten formularz powinni wypełnić wszyscy, którym zależy na jakości edukacji w Polsce. Wszyscy, którzy widzą potrzebę zmian. Polecamy go także malkontentom, którzy twierdzili, że nauczycielom zależy wyłącznie na podwyżkach.
Wypełnij formularz NOoE i przyłącz się do zmian w edukacji Fot. Mateusz Baj / Agencja Gazeta
Ankieta to owoc pracy nauczycieli skupionych w grupie JaNauczyciel, którzy nie tylko strajkowali, ale i wypracowali serię postulatów do polityków. - Chcemy zapytać wszystkie środowiska o postulaty, które są ważne dla nas i dać przestrzeń do sformułowania kolejnych wszystkim środowiskom zainteresowanym realną zmianą w edukacji. Wyniki naszych badań zaprezentujemy przed wyborami. pokazać raport przed wyborami - mówi MamaDu Marcin Korczyc, jeden z liderów JaNauczyciel.

Podczas ogólnopolskiego strajku nauczycieli, w którym wzięło 70-80. proc. polskich szkół oraz po jego zawieszeniu nauczyciele nie próżnowali. Przez ostatnie tygodnie w całym kraju trwały spotkania w ramach oddolnej inicjatywy NOoE – Narada Obywatelska o Edukacji. To wspólna inicjatywa JaNauczyciel, Protestu z Wykrzyknikiem i Pracowni Innowacji społecznych Stocznia.


Chodziło o to, by jak najwięcej osób, którym zależy na jakości edukacji w Polsce spotykało się i radziło jakie zmiany trzeba bezwzględnie wprowadzić. Narady odbywały się w całym kraju, uczestniczyli w nich nie tylko nauczyciele, ale także uczniowie, rodzice i samorządowcy.

Jednym z owoców tej pracy ankieta, która skupia wszystkie wypracowane wcześniej wśród nauczycieli postulaty. Dotyczą one najbardziej newralgicznych tematów: prac domowych, podstawy programowej, czy systemu oceniania. Dlatego jeśli jesteś rodzicem wkurzonym, że twoje dziecko ślęczy nad lekcjami i wraca ze szkoły znudzone, to ankieta dla ciebie!

Obecnie każdy może wypełnić ją online i każdy głos się liczy. Celem jest stworzenie spójnego obrazu tego, jakiej edukacji chcą nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Wnioski wraz z postulatami zostaną przedstawione politykom.

– To szeroka, fantastycznie przygotowana przez Stocznię konsultacja społeczna. Szukamy opinii wielu środowisk. Zmiana tego właśnie wymaga. Te postulaty wypracowali nie tylko nauczyciele, ale również rodzice, trenerzy, wykładowcy – mówi w rozmowie z MamaDu Marcin Korczyc, nauczyciel zaangażowany w strajk i zmiany w polskiej edukacji.

– Chcemy pokazać raport przed wyborami i doprowadzić do szerokiej dyskusji o szkole. Im więcej wypełnionych ankiet, tym lepiej będziemy wiedzieć, jakiej szkoły chcą Polacy i tym większy nacisk na polityków – dodaje Korczyc.

Dlatego z wypełnieniem ankiety nie warto zwlekać. Formularz dostępny jest online tutaj. Wypełnia się go anonimowo. Zmasowane postulaty podparte opinią tysięcy obywateli mają szanse zrobić wrażenie. Do dzieła!