Syrop z mniszka lekarskiego dla dzieci. Ma cudowne właściwości i prosty przepis
- Syrop z mniszka lekarskiego dla dzieci idealnie się sprawdzi np. w leczeniu bólu gardła.
- Przepis na syrop z mniszka lekarskiego, tzw. miodek, jest bardzo prosty. Ważne jednak, by nie pomylić go z równie popularnym mleczem.
- Syrop w odpowiednich dawkach wystarczy pić bezpośrednio z łyżeczki lub zastosować jako dodatek do herbaty czy deseru.
Syrop z mniszka lekarskiego dla dzieci
Syrop z kwiatów mniszka lekarskiego to jeden ze sposobów na wykorzystanie cennych właściwości tej rośliny. Syrop z żółtych kwiatków działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, dlatego jego głównym zastosowaniem jest walka z bólem gardła i kaszlem. Jednak na tym nie kończą się jego zalety. Przydatny będzie również w przypadku bólu żołądka, infekcji skórnych, ma także działanie przeciwmiażdżycowe i żółciopędne, pomoże w trawieniu.
Syrop z mniszka lekarskiego dla dzieci (i nie tylko!) to prawdziwa bomba witaminowa – jest w nim witamina A, C, D i witaminy z grupy B, a także sole mineralne potas, żelazo, magnez, krzem, naturalne przeciwutleniacze oraz aspargina, która pobudza pracę mózgu.
Przepis na syrop z mniszka lekarskiego dla dzieci
Do przygotowania syropu z mniszka lekarskiego, tzw. miodku, potrzeba ok. 500 kwiatów. Połóż je na białym papierze – dzięki temu łatwiej dostrzeżesz owady, które mogą się na nich znajdywać. Usuń zanieczyszczenia. Reszta składników na syrop z mniszka to:
- 2 cytryny
- 1 litr wody
- 1 kg cukru.
Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego dla dzieci?
Kwiaty zalej zimną wodą i gotuj przez około 15 minut. Potem wywar powinien stać w chłodnym miejscu przez dobę.
Po tym czasie przelej go przez sitko i dodaj resztę składników – sok z cytryn i cukier. Całość gotuj do uzyskania konsystencji miodu. Gotowe!
Syrop z mniszka lekarskiego z miodem
W syropie z mniszka lekarskiego, zamiast cukru, można użyć także miodu. Składniki:
- 1 litr kwiatów mniszka
- świeży, płynny miód
- sok wyciśnięty z 1 cytryny
- skórka otarta z 1 cytryny.
Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego z miodem?
W tym wariancie oczyszczone i osuszone kwiaty przełóż do słoików. Do każdego włóż skórkę z cytryny i wlej odrobinę soku. Całość zalej miodem (tyle, by zakrył składniki). Taki syrop najlepiej zostawić na 2–3 tygodnie w ciemnym miejscu. Regularnie wstrząsaj słoikiem. Po tym czasie wystarczy całość przecedzić i spożywać na bieżąco.
Termin ważności domowego syropu z mniszka mija po kilku miesiącach od daty przygotowania. Syrop z cukru można pasteryzować kilka minut.
Syrop z mniszka dla dzieci: dawkowanie
Zalecana dzienna dawka syropu z mniszka dla osoby dorosłej to 2-3 łyżeczki, a w przypadku dzieci powyżej 1. roku życia jest to 1 łyżeczka. Syrop można podać na łyżeczce. Jest słodki i lejący, więc z powodzeniem może zastąpić miód. Dodaj go do herbaty, podaj z chlebem czy naleśnikiem.
Kiedy zbierać kwiaty mniszka?
Jeżeli chcecie samodzielnie przyrządzić syrop, najlepiej, żebyście jeszcze w maju wybrali się na zbiory – w tym miesiącu są najbardziej dojrzałe i najmniej gorzkie. Istotna jest również pora (słonecznego) dnia, ponieważ przed południem kwiaty są najbardziej otwarte. Unikaj roślin rosnących przy drogach oraz na polach – mogą być skażone pestycydami.
Żółte kwiatki, które pojawiają się wraz z nadejściem wiosny, kojarzymy wszyscy. Mniszek lekarski rośnie na wsi i w mieście. Niewielu jednak wie, że niepozorna roślinka może na stałe zagościć w naszym jadłospisie – jako dodatek do sałatek, napar lub syrop. Ważne, by nie pomylić mniszka lekarskiego z równie popularnym mleczem:
Jeżeli nie chcesz lub nie masz czasu, by samodzielnie przygotować mniszkowy miodek, zajrzyj do dobrego sklepu zielarskiego. Tam dostaniesz gotowy syrop z mniszka lekarskiego.