Zapominasz i gubisz się we własnych planach? Eksperyment pokazał, że istnieje na to naturalny "lek"
Kolejne przełomowe badanie przekonuje nas, że czosnek jest ważnym składnikiem diety. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Louiseville odkryli, że czosnek chroni przed problemami z pamięcią.
Najnowsze badanie udowadnia, że czosnek nie tylko jest naturalnym lekiem na przeziębienie, ale ma dobry wpływ na pamięć. Poprawia zdrowie poznawcze osób w podeszłym wieku i pomaga w utrzymaniu zdrowego składu mikroorganizmów w jelitach. To wnioski, z badania przeprowadzonego na 24-miesięcznych myszach, których organizmy można porównać do organizmów ludzi w wieku 56-69 lat.
Te gryzonie, które były karmione siarczkiem allilu (składnikiem czosnku), prezentowały lepsze funkcje pamięci krótkotrwałej, długotrwałej i przestrzennej, niż te, które nie przyjmowały dodatkowo tej substancji. Zwierzęta cechowały się też bardziej zróżnicowanym mikrobiomem jelitowym – zespołem mikroorganizmów zamieszkujących jelita – co specjaliści wiązali z lepszym funkcjonowaniem pamięci.
– Wyniki naszego badania sugerują, że dostarczanie wraz z dietą czosnku zawierającego siarczek allilu może pomóc w utrzymaniu zdrowego składu mikroorganizmów w jelitach, a także poprawić zdrowie poznawcze u osób w podeszłym wieku – podsumowuje dr Jyotirmaya Behera, jeden z autorów badania, którego rezultaty zaprezentowano na tegorocznej konferencji Experimental Biology 2019, odbywającej się w dniach 6-9 kwietnia w Orlando.
Czosnek – dowody na to, jak bardzo jest zdrowy
Czosnek jest warzywem młodości. Podwyższa ogólną sprawność, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Spowalnia procesy starzenia, poprawia funkcjonowanie mózgu w starszym wieku ochraniając neurony. Główną substancją czynną czosnku jest allicyna, która charakteryzuje się działaniem antybiotycznym. Ma ona postać lotną i najwięcej tego organicznego związku znajduje się w świeżo zebranym czosnku. Siarczek allilu prawdopodobnie zwiększa w mózgu ekspresję genu NDNF (czynnik natriuretyczny pochodzenia neuronalnego).
Stosowanie czosnku w leczeniu jest znane od tysięcy lat. W starożytności niewolnicy otrzymywali czosnek, aby "mieli serce i odwagę" do pracy oraz by byli "strzeżeni przed chorobami". W Egipcie sok z czosnku był stosowany do pozbycia się robaków i tasiemca z przewodu pokarmowego. W średniowieczu czosnek stanowił podstawę leczenia przeciwepidemicznego.
Jego skuteczność udowodniły to liczne badania prowadzone na całym świecie. Nadal jednak zaskakują nas nowe odkrycia. Oznacza to, że czosnek – używany od najdawniejszych czasów w medycynie ludowej do leczenia chorób zakaźnych, nie traci na znaczeniu – również teraz, we współczesnych terapiach.
Źródło: Onet, wikirose.plMoże cię zainteresować także: Co się stanie, gdy zaczniesz codziennie pić sok z brzozy? Po soku z buraków przyszła moda na brzozę