Co się dzieje z mózgiem dziecka, gdy korzysta z telefonu? Zaskakujące wyniki eksperymentu

Katarzyna Chudzik
O zagrożeniach związanych z używaniem przez dzieci smartfonów, tabletów i komputerów mówi się wiele. Efekty zmian w mózgu powodowane używaniem takich urządzeń poznamy dopiero za kilka lat, ale wstępne wyniki badań dostępne są już teraz.
Niemal każdy kilkulatek korzysta ze smartfona i innych urządzeń elektronicznych. Zmiany w mózgu są nieodwracalne rf123
Amerykańska organizacja National Institutes of Health na szeroką skalę prowadzi badania na temat wpływu używania komputerów i smartfonów na przyszłość dzieci. Pierwszy etap badań kosztował aż 300 milionów dolarów! Ta kwota pozwoliła przeanalizować skany mózgu 4,5 tysiąca 9. i 10. latków i okazać wstępne wyniki, których interpretacja nie jest oczywista.

Nowe umiejętności kosztem starych?
Dzieci, które spędzają więcej niż 7 godzin dziennie ze smartfonami, wykazują przedwczesne zmniejszenie grubości kory mózgowej, która odpowiada za interpretację danych ze świata zewnętrznego. Co ciekawe, zmiany są inne u dzieci, które dużo grają w gry komputerowe, a inne u tych, które czas spędzają głównie korzystając z mediów społecznościowych.


Badacze hamują jednak rodzicielski lament i mówią wprost, że nie określają tych zmian jako jednoznacznie złe. Mogą one bowiem oznaczać, że dzieci te będą lepiej przystosowane do spełniania współczesnych wymagań stawianych im przez zmieniający się świat.

Badanie wykazało również, że dzieci spędzające z urządzeniami elektronicznymi więcej niż 2 godziny dziennie osiągają gorsze wyniki w testach językowych i wymagających wnioskowania. Nie wiadomo jednak, czy odbywa się to kosztem zdobycia innych umiejętności.

Nie tylko jeden czynnik
Co ciekawe – i bardzo cenne – naukowcy będą badać kilkanaście tysięcy dzieci przez najbliższe 10 lat. Pod uwagę nie będą brali wyłącznie jednego czynnika, jakim jest spędzanie czasu z nosem w elektronicznych urządzeniach. Skupią się również na ich sytuacji rodzinnej i materialnej, edukacji i innych doświadczeniach, które mają wpływ na rozwój mózgu.

Choć kompleksowe wyniki poznamy dopiero w 2029, to już na początku 2019 roku poznamy więcej szczegółów z pierwszego etapu badań.