W szkołach dziś będzie wyjątkowy piątek. Ta tradycja na dobre już zadomowiła się w kalendarzu
29 października 2021 r. w polskich szkołach odbędzie się Tęczowy Piątek. Tego dnia głównym tematem lekcji będzie akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI.
Czym jest Tęczowy Piątek?
Po sześciu latach od pierwszej edycji Tęczowy Piątek już na dobre zadomowił się w posłach szkołach. To święto tolerancji, które ma pokazać młodzieży LGBT, że jest akceptowana. Co roku odbywa się w ostatni piątek października. Do akcji mogą, a nawet powinni, dołączyć wszyscy, którzy chcą jej okazać wsparcie.
– Akcja Tęczowy Piątek organizowana jest po to, aby nauczyciele i nauczycielki pokazali swoim uczniom i uczennicom, że szkoła jest miejscem, gdzie każdy może być sobą. Tego dnia dorośli i rówieśnicy dają wyraźny sygnał młodym osobom LGBTQI, że mogą na nich liczyć – tłumaczy Joanna Skonieczna z organizacji społecznej Kampania Przeciw Homofobii, która jest inicjatorem mającej się odbyć już po raz szósty akcji.
Przemoc w szkole
Kampania Przeciwko Homofobii przeprowadziła badania, z których wynika, że aż 70 proc. osób LGBTQI doznało w młodym życiu przemocy właśnie ze względu na własną seksualność, a aż 30 proc. przypadków tejże przemocy miało miejsce w szkole. Tymczasem – na skutek decyzji obecnego rządu – w placówkach edukacyjnych nie obowiązuje już rozporządzenie MEN nakazujące prowadzenie zajęć uwzględniających treści antydyskryminacyjne. Aż 72 proc. osób nieheteronormatywnych czuje, że musi ukrywać swoją tożsamość płciową i seksualność w szkole.
Może cię zainteresować także: "Szczujecie bandziorów na NASZE DZIECI". Rodzice bezlitośnie o odwołaniu Marszu Równości w Lublinie