Finansowy raj, wystrzałowe radiowozy i sztabkomaty w galeriach. 9 rzeczy, których nie wiesz o Dubaju

Dawid Wojtowicz
Dubaj – jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast świata. Do metropolii Zjednoczonych Emiratów Arabskich urlopowiczów z całego świata przyciągają jej rozmach, luksus, multum atrakcji oraz świadomość, że tu wszystko odmienia się ze stopniem ''NAJ''. Na każdym kroku można tu odkryć coś, co nas zaskoczy.
Przedstawiamy kilka ciekawostek związanych z historią, gospodarką oraz społeczeństwem Dubaju, najbardziej obleganego przez turystów miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Pixabay.com
Chcąc przybliżyć przyszłym podróżnikom panoramę Dubaju, przygotowaliśmy listę 9 ciekawostek związanych z historią, gospodarką oraz społeczeństwem tego opływającego złotem miasta. Trzeba mieć jednak na uwadze, że mogłaby być ona o wiele dłuższa i nawet wówczas nie wyczerpałaby kulturowego fenomenu, jakim jest na świecie Dubaj.

Historia

Pierwsza wzmianka o Dubaju pochodzi z 1095 roku – można ją znaleźć w księdze „Book of Geography” autorstwa hiszpańsko-arabskiego geografa Abu Abdullaha al-Bakri. Wiadomo, że Dubaj był kiedyś wioską rybacką, której mieszkańcy żyli z połowu pereł. O tym fakcie wspomniał wenecki handlarz Gaspero Balbi, który odwiedził to miejsce w 1580 roku.
Dubaj był kiedyś małą osadą, której mieszkańcy trudnili się połowem pereł123rf.com

Niepodległość

W latach 1835–1971 Dubaj był jednym z szejkanatów Omanu Traktatowego, dawnego państwa w północno-wschodniej części Półwyspu Arabskiego. W 1892 roku szejk Raszid ibn Maktum podpisał ekskluzywny traktat gospodarczy z Anglikami, tworząc z Dubaju de facto brytyjski protektorat. Niepodległość emirat uzyskał dopiero w 1971 roku.
Fort Al-Fahidi, zbudowany ok. 1787 roku, jest najstarszym istniejącym budynkiem w DubajuFot. A.Savin / Wikimedia Commons

Mieszkańcy

Dubaj to metropolia Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która została wybudowana rękoma głównie cudzoziemców. Faktycznych Arabów jest w tym mieście w granicach 10-20 proc. Przytłaczającą większość osób żyjących i pracujących w Dubaju stanowią bowiem obcokrajowcy – Hindusi, Pakistańczycy czy Filipińczycy.
Większość osób mieszkających w Dubaju to imigranciFot. Paul Wilhelm / Wikimedia Commons

Dochód

Panuje przekonanie, że ropa naftowa stanowi główne źródło dochodu Dubaju. Tak faktycznie było na początku, gdy odkryto złoża tego surowca w 1966 roku. Dziś ropa odpowiada za nie więcej niż 4 proc. PKB tego emiratu. Obecnie najważniejszym sektorem dubajskiej gospodarki są transakcje finansowe. Miasto zarabia też krocie na turystyce.
Dubaj jest centrum finansowym Bliskiego WschoduPixabay.com

Podatki

Dubaj jest nazywany rajem finansowym. Nie płaci się tu podatków ani w postaci PIT (podatek od dochodów osób fizycznych), ani w postaci CIT (podatek od dochodów przedsiębiorstw). Jednocześnie nie ma tu państwowego systemu ubezpieczenia społecznego w rodzaju polskiego ZUS-u. Każdy sam więc zbiera na własną emeryturę.
Dubaj zwany Złotym Miastem zalicza się do rajów finansowychFot: Elroy Serrao / Flickr.com / CC BY-SA 2.0

Radiowozy

Polscy policjanci mogą popatrzeć z zazdrością na dubajskich kolegów jeżdżących autami, o których większość ludzi na świecie może tylko pomarzyć. Policja w Dubaju patroluje bowiem miasto za kierownicami najszybszych i najdroższych radiowozów. Biało-zieloną flotę policyjną tworzą pojazdy takich marek jak Aston Martin, Ferrari, Lamborghini i Porsche.
Dubajscy policjanci patrolują miasto w pojazdach luksusowych marekFot. Dubai Police / Facebook

Sztabkomaty

W Dubaju można natknąć się na bankomaty wydające... sztabki złota. Oferujące złoty kruszec automaty zamontowane są w niektórych centrach handlowych, a także w lobby luksusowych hoteli. Wystarczy tylko włożyć kartę kredytową, aby zdobyć złotą pamiątkę z Dubaju. Cena w takich sztabkomatach jest automatycznie aktualizowana co 60 sekund.
Wydający złoto automat w centrum handlowym Dubai MallMateriały prasowe / Gold-Super-Markt.de

Komunikacja

Panowie i panie mogą spędzać wspólnie czas na dubajskich plażach, ale już nie w środkach komunikacji miejskiej. Zarówno w metrze, jak i autobusach wydzielone są bowiem osobne przedziały dla mężczyzn oraz kobiet i dzieci. Co więcej, po mieście jeżdżą też różowe taksówki, które przewożą wyłącznie kobiety.
W dubajskim metrze są osobne wagony dla mężczyzn i kobietFot. Darafsh / Wikimedia Commons

Snowboard

W miejscu, gdzie latem temperatura przekracza nawet 50 stopni C, można uprawiać sporty zimowe, jeżdżąc na snowboardzie czy nartach. Te marzenia pozwala spełnić Ski Dubai, otwarty na środku pustyni kryty ośrodek narciarski ze stokiem. Panuje tu minusowa temperatura, nie brakuje śniegu, można lepić bałwany, a nawet spotkać pingwiny.
W ośrodku sportów zimowych Ski Dubai można zobaczyć pingwinyDubai Tourism

Artykuł powstał we współpracy z Dubai Tourism