Dolegliwość, której nie wolno bagatelizować. Dlaczego drożność nosa jest dla naszego zdrowia tak istotna?
Próbujesz go wydmuchać i nic! Wciąż czujesz, jakby siedział w nim korek. Przez niego trudno ci zasnąć, a jeśli uda ci się zapaść w sen, z rana budzisz się niewyspany, w ciągu dnia z niesmakiem jesz posiłki i nie masz ochoty ani rozmawiać, ani brać się do pracy. Tak, zatkany nos potrafi zaleźć za skórę. Dlaczego trzeba szybko przywrócić mu drożność?
Niedrożność nosa powoduje głównie problemy z oddychaniem, a co za tym idzie – niedotlenienie organizmu. Bóle i zawroty głowy, rozdrażnienie, senność, zmęczenie, brak apetytu oraz wyraźny spadek koncentracji to podręcznikowy zestaw objawów towarzyszących temu niebezpiecznemu zjawisku. A oddychanie ustami sytuacji nie ratuje.
Chory nos powoduje zaleganie w nim wydzieliny, która z czasem staje się siedliskiem patogenów•123rf.com
Poza nieprawidłową wentylacją płuc i infekcjami dróg oddechowych zatkany nos może prowadzić do pojawienia się takich patologicznych stanów jak zapalenie zatok przynosowych, niedotlenienie ośrodkowego układu nerwowego, zmiana głosu czy wady wymowy. U noworodków dużym kłopotem staje się np. przyjmowanie pokarmów.
Co zatem robić, aby cieszyć się drożnym nosem? To zależy od przyczyn jego zatkania, a tych jest wiele. Niedrożność nosa może mieć podłoże anatomiczne (skrzywienie przegrody nosowej i inne wady rozwojowe, polipy, nowotwory, ciała obce) lub zapalne (ostry lub przewlekły nieżyt, schorzenia alergiczne, nadciśnienie, choroby tarczycy). • YouTube / naTemat.pl
W każdym przypadku przedłużającej się niedyspozycji nosa koniecznie trzeba skierować swoje kroki do gabinetu lekarskiego. Tylko wykrycie i usunięcie pierwotnej przyczyny pozwoli na trwałe wyeliminowanie tej dolegliwości. Przed, w trakcie i po leczeniu można jednak posiłkować się przynoszącymi ulgę preparatami, zwłaszcza naturalnymi.
Niedrożność nosa powoduje głównie problemy z oddychaniem, a co za tym idzie – niedotlenienie organizmu.•123rf.com
Roztwory izotoniczne pomagają pozbyć się śluzu oraz gromadzących się w nim potencjalnie niebezpiecznych zarazków. Natomiast roztwory hipertoniczne, odciągając wodę, obkurczają naczynia krwionośne śluzówki nosa, w efekcie czego zmniejszają obrzęk. Koniec końców nos staje się bardziej drożny, a oddychanie nim o wiele łatwiejsze. Z myślą o dzieciach warto rozejrzeć się za takimi sprayami do noska, których dozownik wyposażono w nasadkę zapobiegającą włożeniu końcówki za głęboko do nosa.
Stosowane w tzw. nebulizacji preparaty powinny być naturalne i pozbawione konserwantów. Co więcej, należy również zwracać uwagę na stężenie roztworu hipertonicznego do nebulizacji – o to najlepiej zawsze zapytać farmaceutę. Pamiętajmy, że w przypadku dzieci produkty powinny być w sam raz, nie za silne i nie za słabe.
Artykuł powstał we współpracy z Marimer