Co zrobić ze starymi ubraniami? Przestań się łudzić, że komuś pomagasz
Kupujemy za dużo i za często. To sprawia, że ubrania zawalają nasze szafy. Wydaje się nam, że to, co możemy najlepszego zrobić, to oddać potrzebującym. Taki szlachetny gest. Zastanawiałeś się, czy ty chciałbyś/abyś otrzymać różową kurteczkę, gdy masz 5-letniego syna i chciałby, jak każdy chłopiec chodzić w granacie? Pomoc powinna być przede wszystkim mądra.
Domy Samotnej Matki, Domy Dziecka, noclegownie, fundacje bardzo często mają przepełnione magazyny. Nie wiedzą, co robić z masą ubrań, przetrzymują je w magazynach, w których często już też brakuje miejsca. Odmawiają przyjęcie kolejnych przyniesionych worków. Nie mają wyjścia. Taka pomoc nie do końca się sprawdza.
Nadprodukcja to jeden z problemów najbardziej zagrażających środowisku w dzisiejszych czasach. Moda jest drugim, po naftowym przemysłem powodującym najwięcej zanieczyszczeń. Najlepszym rozwiązaniem problemu niepotrzebnych ubrań byłoby po prostu ograniczenie konsumpcji. Jednak wciąż jest nam trudno powstrzymać się od pokusy przeceń w sieciówkach.
Jeśli chcesz pomagać, rób to mądrze
Antropolog mody Martyna Nawrocka w rozmowie z ofeminin.pl zwraca uwagę na kilka ważnych kwestii w temacie pomocy i niepotrzebnych ubrań. – Jeśli matka trzech chłopców dostanie od nas różowe podkoszulki z Frozen to wrzuci je do pieca. Jeśli znamy jakieś miejsce, na przykład konkretny szpital czy konkretną rodzinę, która potrzebuje ubrań, jakie akurat nam zalegają, to bardzo dobrze, oddajmy im, ale najpierw spytajmy co im dokładnie potrzeba.
Bywa, że ludzie do placówek oddają odzież zużytą i w złym stanie, zdarzają się np. dziurawe bluzki lub brudne buty. Podarowana używana bielizna też nie jest rzadkością ... – Nie przekazujemy damskich kurtek puchowych do męskiego schroniska w kwietniu, tylko po to, żeby poczuć się lepiej, bo robimy tylko problem komuś, kto tym schroniskiem zarządza – dodaje Martyna Nawrocka.
Jednym z najprostszych sposobów pozbycia się nieużywanych rzeczy jest wrzucenie ich do kontenerów na odzież używaną. Jednak wokół kontenerów narosło wiele kontrowersji[/url]. Okazało się, że to dobry biznes, który z pomocą niewiele ma wspólnego. Od "wielkiego odkrycia" część ludzi zaczęło wielkim łukiem omijać charakterystyczne kontenery. Mimo wszystko, wyrzucanie ubrań do kontenerów to wciąż jeden z najbardziej ekologicznych sposobów pozbycia się tekstyliów.
Środki finansowe dużo bardziej potrzebne od pomocy rzeczowej
Jeśli zanoszenie do ośrodków pomocy, wrzucanie do kontenerów to tylko pozorne obdarowywanie i pomoc, co możemy innego zrobić? Pamiętajmy, że zawsze największą pomocą są środki finansowe. Jeśli mamy ubrania dobrej jakości, a nie udało nam się znaleźć odpowiedniego miejsca do oddania ich, zawsze możemy spróbować sprzedać je w serwisach takich jak vinted, szafa.pl, olx lub inne sprzedażowe grupy na Facebooku. Coraz bardziej popularne stają się też wyprzedaże garażowe.
Zarobione w ten sposób pieniądze możemy przekazać na pomoc potrzebującym. Dana fundacja lub organizacja może je przeznaczyć na najważniejsze, konkretne potrzeby swoich podopiecznych, np. leki, jedzenie, sprzęt lub pobyt rehabilitacyjny. To dużo cenniejsze niż ciuch.
Źródło: www.ofeminin.pl