Kuchenne zioło, które działa na twoją skórę jak lek, a kosztuje grosze
W starożytności nie była panny młodej bez rozmarynu w wianku. Gałązkę rozmarynu umieszczano też pod poduszką na noc, aby odpędzić złe sny. Dzisiaj to złoty środek dodawany do najlepszych kosmetyków przeciwzmarszczkowych, antycellulitowych, nawilżających i odżywczych. Pachnące śródziemnomorskim słońcem ziele ma właściwości, z których w większości z nas nie zdaje sobie sprawy.
Rozmaryn rośnie głównie w rejonie Morza Śródziemnego. Mieszkańcy Grecji i Rzymu od dawna wiedzą, że w rozmarynie skryte jest wszystko, co dobre dla duszy i ciała. Oni stosują go od czasów starożytnych nie tylko w kuchni.
Szkoda byłoby stracić jego świeży i niepowtarzalny zapach, przypominający zmieszanie wiatru i lasu. Jeśli przechowywany będzie w szczelnie zamkniętym pojemniku, bez dostępu światła, zachowa aromat, który następnie wykorzystać można do produkcji naturalnych kosmetyków, przygotowania potraw i parzenia.
Rozmaryn jak salon urody. Jak przygotować olej rozmarynowy?
Jeśli rozmaryn połączysz z oliwą z oliwek, uzyskać naturalną miksturę na zmarszczki. Jak zrobić tak bogaty we właściwości olej rozmarynowy, który szybko łagodzi zmęczenie fizyczne i umysłowe? Połamane gałązki rozmarynu należy wrzucić do blendera, w którym zioło zostanie dokładnie zmiksowane, następnie przesyp je do czystego pojemnika z ciemnego szkła. Rozmaryn zalej oliwą z oliwek lub olejem słonecznikowym, zakręć i odstaw w nasłonecznione miejsce.
Musi dojrzeć niczym wino w beczce, zatem odstaw je na najmniej dwa tygodnie. Choć warto też pamiętać, że im dłużej trwa maceracja, tym bardziej wartościowy produkt. Świadczyć będzie o tym kolor zmieszanych olejów, który wyraźnie ściemnieje. Na koniec mieszankę przecedź przez sitko i dodaj witaminę E.
Olej rozmarynowy odmładza. W jaki sposób?
Pięć podstawowych powodów sprawia, że rozmaryn w połączeniu z olejem to cudowny środek dla skóry, który ogranicza pojawianie się oznak straszenia i eliminuje szkodliwe działanie wolnych rodników.
1. Olej rozmarynowy skutecznie pobudza mikrokrążenie skórne, co przekłada się na szybsze i lepsze dostarczanie składników odżywczych do komórek skóry i cebulek włosowych.
2. Przy regularnym stosowaniu oleju rozmarynowego, skóra staje się bardziej elastyczna, mocniejsza i bardziej napięta.
3. Eteryczny olejek rozmarynowy jest jednym z niewielu olejków, które działają pobudzająco, a nie uspokajająco. To oznacza, że aromaterapia z użyciem olejku z rozmarynu zmniejsza napięcia migrenowe, bóle migrenowe, zaburzenia pracy serca.
4. Nie bez znaczenie są też właściwości przeciwgrzybiczne, antybakteryjne i przeciwzapalne olejku rozmarynowego, ponieważ przy regularnym stosowaniu skóra staje się pozbawiona trądziku, przebarwień lub blizn.
5. Olej rozmarynowy jest znakomitą kuracją do skóry całego ciała, ale też włosów. W przypadku skóry ujędrnia, nawilża, odżywia. Zaś na włosy działa wzmacniająco, zmniejsza ich wypadanie, odżywia, a przy tym nawilża skórę głowy.
Jeśli zdecydujesz się na jego zastosowanie, pamiętaj o jednym. Olejku rozmarynowego nie stosuje się bezpośrednio na skórę, a także nie należy stosować przy zwiększonej wrażliwości skóry oraz przy uczuleniu na rozmaryn. Olejku nie powinny stosować kobiety w ciąży. Za to olej rozmarynowy można stosować na blizny i rozstępy po ciąży, pomoże w rozjaśnianiu zmian skórnych.
Źródło: e-naturalne.pl