Prosty trik, dzięki któremu już nigdy nie trafisz na... gorzkiego ogórka
Każdy trafił na niego chociaż raz. Gorzki ogórek potrafi popsuć całą potrawę, a jego intensywny smak zostaje w ustach na długo. Oto prosty trik, który sprawi, że już nigdy na niego nie trafisz.
Pytanie zatem, dlaczego tylko niektóre ogórki bywają gorzkie? Otóż, produkcja kukurbitacyn nie zawsze zależy wyłącznie od gatunku, lecz również warunków, w jakich dorasta roślina. Generalnie – im trudniej roślinie urosnąć, tym bardziej zabezpiecza się ona gorzkimi substancjami.
Właśnie dlatego tylko niektóre ogórki są gorzkie. Te, które dojrzewały w trakcie suszy lub w zimnym okresie będą miały w sobie więcej goryczy, Z tej samej przyczyny bardzo rzadko zdarza się gorzki egzemplarz wśród ogórków szklarniowych oraz odmian hodowlanych.
Gorzkie najczęściej bywają ogórki gruntowe. To odmiana najbardziej zbliżona do dzikiej wersji tej rośliny. To one mają w sobie najwięcej kukurbitacyn.
Obieranie ma znaczenie
Jednak nie tylko zawartość gorzkiej substancji ma wpływ na smak ogórka. Istotniejszy jest sposób, w jaki go obierzemy. Otóż, kukurbitacyny gromadzą się głównie w liściach i łodygach, rzadziej w owocach. A jeśli już, to przenikają do tej części ogórka, którą wyrasta od z łodygi.
Gorzki jest zatem ciemny koniec ogórka, tymczasem jego jasny koniec najprawdopodobniej smakuje całkiem normalnie. Z tego powodu ogórka należy obierać zaczynając od jasnej strony w kierunku ciemnej. W ten sposób nie rozprowadzimy gorzkich substancji po całym owocu.
Dodatkowo warto odciąć ciemny koniec i po obraniu ogórka umyć go pod bieżącą wodą. Smacznego!
Źródło: crazynauka.plMoże cię zainteresować: Ten prosty przysmak to superfoods za grosze. Dostaniesz go w każdym warzywniaku