Sprawdź, gdzie nie wykąpiesz się w morzu. Groźne bakterie opanowały Bałtyk

Redakcja MamaDu
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pucku wykryła sinice w siedmiu miejscowościach w gminie Krokowa i gminie Władysławowo. Niestety w kilku miejscach plażowicze nie mogą do odwołania korzystać z wodnych kąpieli.
Zdjęcie ilustracyjne, plaża w Gdańsku Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
Sinice uważa się za najstarsze bakterie na Ziemi. Co roku w okresie wakacyjnym pojawiają się ostrzeżenia, że plażowicze nadbałtyckich plaż muszą być czujni. Szczególnie gdy cyjanobakterie, do których należą sinice zaczynają "kwitnąć". Mówi się wtedy o tzw. sinicowych zakwitach wody.

Sprzyjają temu temperatura wody (najczęściej powyżej 16-20 stopni C), dostępność soli biogenicznych, słaby wiatr, zastój wody i brak opadów. Pomijając ostatnie załamanie pogody, przez kilka tygodni warunki pogodowe sprzyjały rozwojowi bakterii.

Kontakt z tymi organizmami może być niebezpieczny dla człowieka i powodować wystąpienie podrażnień skóry lub dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego, dlatego zdecydowano o zamknięciu kilku kąpielisk w Zatoce Puckiej. Najgorzej jest we Władysławowie, popularnym kierunku dla rodzin z dziećmi.
Sinice zaatakowały BałtykPrawo autorskie: tonaquatic19 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pucku wydała ostrzeżenie dla takich miejscowości jak:
- Dębki (wejście nr 19),
- Karwieńskie Błoto Drugie (wejście nr 11),
- Ostrowo (wejście nr 35),
- Jastrzębia Góra (wejścia nr 22, 23 i 25),
- Karwia (wejścia nr 43 i 45),
- Chłapowo (wejścia nr 12 i 13),
- Władysławowo (wejścia nr 4, 6, 9 i 10) – zakaz kąpieli obowiązuje w 4 z 5 dostępnych miejsc,
- Chałupy (wejście nr 22).


Jeżeli mamy wątpliwości, czy możemy skorzystać z kąpieliska, warto zwrócić uwagę na stan wody. Nie należy kąpać się w wodach mętnych, które mają zmienioną barwę (zielonkawą lub szarą) lub zapach. Może to świadczyć o zakwicie sinic. Należy bezwzględnie unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i skażoną wodą.

W przypadku kontaktu z toksynami sinic należy szybko opłukać ciało chłodną wodą, zdjąć strój kąpielowy lub ubranie, skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego punktu medycznego.

Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania. Administrator plaży ma obowiązek oznaczyć miejsce, w którym istnieje zagrożenie. Niezastosowanie się do nakazu grozi grzywną do 50 tys. złotych.
Źródło: zdrowie.radiozet.pl