Użądlenie osy może wywołać silną reakcję alergiczną u dziecka. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać

Redakcja MamaDu
Osy na ogół nie atakują ludzi, jednak latem nietrudno o taką niebezpieczną sytuację. Użądlenie osy jest bardzo bolesne i może nawet zagrozić życiu, jeśli dziecko jest uczulone na jad tego owada. Warto wiedzieć, jak wygląda użądlenie osy oraz jak udzielić pierwszej pomocy dziecku, gdy zajdzie taka potrzeba.
Warto wiedzieć, jak wygląda ślad po użądleniu osy. naTemat

Użądlenie osy: jak wygląda (zdjęcie)


Po użądleniu osy u dziecka (ale także i u dorosłego), pojawia się duża opuchlizna w miejscu ukłucia, rozległe zaczerwienienie i obrzęk. Dziecko może skarżyć się również na silny, palący ból.
Użądlenie osy: zdjęcie
fot. commons.wikimedia.org/ Phyllis Buchanan



Użądlenie osy a użądlenie pszczoły Skąd rodzic może mieć pewność, że dziecko użądliła osa, a nie pszczoła? Warto wiedzieć, że żądło osy jest gładkie, dzięki czemu ta może żądlić kilkakrotnie. Z kolei powierzchnia żądła pszczelego pokryta jest haczykami, więc pozostaje ono w ciele ofiary. Pszczoła po użądleniu rozrywa odwłok i ginie.

Co robić w przypadku użądlenia osy?


Użądlenie może boleć, swędzić, a nawet puchnąć. Pierwszy sposób to okłady z lodu. W sezonie letnim warto mieć pod ręką maści chłodzące, które złagodzą ból i zmniejszą opuchliznę. Sprawdzonym domowym sposobem na użądlenie osy jest okład z cebuli. Sok z cebuli ma właściwości neutralizujące dla jadu. Bardzo szybko łagodzi ból.

Inny sposób na użądlenie osy to ocet lub sok z cytryny. Jeśli bezpośrednio po użądleniu zalejesz ranę dowolnym kwasem cytrynowym, zneutralizujesz jad osy. Możesz także użyć miejscowo żelu antyhistaminowego.

Użądlenie osy: uczulenie na jad osy


U osoby uczulonej na jad osy objawy są znacznie ostrzejsze. Jakie konkretne?


W takich przypadkach nie należy próbować żadnych domowych sposobów. Konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy.