Trudno uwierzyć, co się kryje w basenowej wodzie. 20 litrów moczu to nie największy problem
Nadchodzi sezon letnich kąpieli. Zastanawiające na, ile zanurzanie się w basenie jest bezpieczne? Jaki procent zbiornika basenu stanowi mocz i inne zanieczyszczenia? Zanim wybierzesz się z dzieckiem na basen, dowiedź się, jakie sygnały świadczą, że basen lepiej opuścić. Marzena Stokowska – kierownik Sekcji Higieny Środowiska z Powiatowej Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Łowiczu, która od wielu lat kontroluje czystość publicznych basenów, opowiada o tym, czego tak naprawdę powinniśmy się bać.
Jaki kolor wody w basenie powinien zaniepokoić?•Prawo autorskie: dechevm / 123RF Zdjęcie Seryjne
Ponad 20 litrów moczu pływa w średniej wielkości basenie. Kanadyjscy naukowcy zmierzyli to, badając stężenia sztucznego słodzika w wodzie. Do testu wybrano sztuczny słodzik (tj: acesulfam) – substancja stabilna dodawana do napojów gazowanych i słodyczy. Wybrano go , dlatego, że słodzik przechodzi przez cały układ pokarmowy i nadal jest obecna na ostatnim etapie wydalania, czyli w moczu.
W artykule opublikowanym na łamach magazynu "Environmental Science & Technology Letters" potwierdzono, że ludzie dosyć często oddają mocz w basenach. Do mniejszego basenu o pojemności 415 tys. litrów pływacy oddawali ponad 26 litrów moczu (mniej więcej tyle, ile może zapełnić średniej wielkości pojemnik na śmieci). W przypadku innego z badanych basenów, o pojemności ponad 800 tys. litrów, zawartość moczu wynosiła 76 litrów.
Mocz w basenie, jeśli nawet jest (a na pewno jest) nie jest najbardziej niebezpieczny dla zdrowia. Według lekarzy większym problemem jest to, że osoby wchodzące do basenu nie myją się wcześniej.
Przed kąpielą w basenie prysznic to obowiązek.•Prawo autorskie: blanscape / 123RF Zdjęcie Seryjne
Co kryje się w wodzie w basenie?
Rotawirusy, drożdżaki, bakterie, grzyby, lamblie wywołujące biegunkę, nudności, bóle brzucha, a nawet pałeczka legionella, które wywołują suchy kaszel, zaburzenia w oddychaniu, temperaturę powyżej 40 °C i zaburzenia świadomości.
Co jeśli połkniesz, zachłyśniesz się wodą z basenu?
Zachłyśnięcie wodą basenową może wywołać zachłystowe zapalenie płuc, a połknięcie wody z patogenami może przyczynić się do zakażeń przewodu pokarmowego i nawrotowych infekcji górnych dróg oddechowych i zatok przynosowych.
Jak przebiega dezynfekcja?Może cię zainteresować także: Basen w ciąży. Czyli jak często przyszłe mamy mogą korzystać z pływalni?
Każda pływalnia musi okresowo przeprowadzać badania wody, a ich wyniki ogłaszać np. na widocznej dla wszystkich tablicy. Spytaliśmy Marzenę Stokowską z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemologicznej w Łowiczu, jak dezynfekcja basenu przebiega? – Dezynfekcja wody w basenie prowadzona jest w systemie ciągłym, realizowana jest automatycznie przez system pomiarowo-regulacyjny. Opróżnianie niecki basenowej jej gruntowne mycie i dezynfekcja wykonywane są raz w roku. Badane są parametry mikrobiologiczne, sprawdzany jest stan sanitarny całego obiektu: szatni, natrysków, mebli, ścian. Na bieżąco w sposób ciągły mierzone są również: odczyn pH, potencjał redox, stężenie chloru wolnego. Generalnie sam basen musi być bardzo dokładnie wyczyszczony – w razie dużych zanieczyszczeń wykonywane jest chlorowanie szokowe, polegające na wprowadzeniu 5-krotnie większej dawki chloru, która ma zapobiec powstawania bakterii. Wszytko, trwa z reguły 2 tygodnie. Pływalnia jest na ten czas zamknięta z powodu przerwy technologicznej. Ponadto odsysanie osadu z dna basenu kąpielowego wykonywane musi być min. 3 razy w tygodniu, czyszczenie ścian niecki basenu kąpielowego (min. 2 razy w tygodniu) i czyszczenie rynien przelewowych (min. 1 raz w tyg.).
Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemologicznej zdradzają jak przebiega dezynfekcja.•Prawo autorskie: alfonsodetomas / 123RF Zdjęcie Seryjne
Zatem na co zwracać szczególną uwagę? Marzena Stokowska, która w swojej pracy, kontrolą czystości basenów zajmuje się na co dzień, zwraca uwagę przede wszystkim na mycie się przed wejściem do wody. – Jest to niezwykle ważne. Mycie nago może szokować, ale w obliczu chorób skóry i innych zagrożeń, pokazuje, jak ma to wpływa na rozwój bakterii w basenie. Warto zwrócić uwagę na mycie pod pachami, między palcami stóp, w okolicach intymnych. To niemycie przed, jak i po wyjściu z basenu stwarza największe zagrożenie. Co więcej, każdorazowe dokładne umycie kostiumu to kolejny krok przed ochroną skóry przed chorobami.
– Czystość toalet – świadczy o bieżącym utrzymaniu czystości w całym obiekcie.
– Glony. Jeśli ściany basenu są śliskie, może to oznaczać, że są w basenie. Glony dają pożywkę bakteriom i grzybom.
– Szorstkie ściany basenu świadczą o tym, że osadził się na nich wapń. Taka twarda woda może wysuszyć skórę.
– Zbyt intensywny zapach chloramin oznacza, że woda może podrażniać skórę, szczególnie w przypadku małych dzieci.
– Woda w basenie musi cyrkulować, warto popatrzeć czy przelewa się z kratek przelewowych.
Prawo autorskie: jaysi / 123RF Zdjęcie Seryjne