O tym zagrożeniu na placach zabaw nikt nie myśli. Dziecko trafiło do szpitala

Redakcja MamaDu
Choć niektórym wydaje się to mało prawdopodobne, to żmije zygzakowate są w Polsce realnym niebezpieczeństwem. Każdego roku media donoszą o kilku przypadkach, gdzie dochodzi do ukąszenia. Tym razem taki wypadek miał miejsce w słowackim Popradzie – wąż ugryzł dziewczynkę bawiącą się na placu zabaw.
Żmije zygzakowate można spotkać także w przydomowych ogródkach i na placach zabaw Fot. Pixabay/div_lv / CC O
Dziewczynka bawiła się na placu przy przedszkolu, gdy w zaroślach zauważyła wijącą się żmiję. Prawdopodobnie była ciekawa znaleziska i chciała złapać węża w rękę. – Nauczyciel widział to, ale jej nie powstrzymał. Wąż ukąsił ją w rękę – poinformowała Beata Spodna, dyrektorka prywatnego przedszkola, w którym doszło do wypadku. Dziewczynkę natychmiast przewieziono do szpitala.

Eva Hesova, zastępca dyrektora, twierdzi, że żmije pojawiają się nie tylko na terenie przedszkola, ale całego osiedla, a nawet miasta. Mieszkaniec osiedla, którego ogród znajduje się niedaleko przedszkola, także został ukąszony przez żmiję.


Mieszkańcy Popradu czują się bezradni, ponieważ żmije są pod ochroną. – Te zwierzęta żyją niedaleko ludzkich domów, podobnie jak nietoperze. Nie wyczekują nas, aż podejdziemy. Jednak w momencie zagrożenia ludzkiego życia lub mienia, wszystkie kompetentne służby są upoważnione, aby zareagować w odpowiedni sposób – mówi Pavol Majko, ekolog i kierownik w słowackim Tatrzańskim Parku Narodowym.

– W miarę możliwości staramy się je wyłapać i wypuścić w lesie. Jeżeli jednak życie człowieka jest zagrożone, możliwe jest zabicie węża – podkreślił.

Żmija zygzakowata – czy ukąszenie jest groźne?
Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce. W związku z tym budzi powszechny strach. Ukąszenie żmii nie zagraża życiu zdrowego dorosłego człowieka. Niebezpieczne mogą być jednak ukąszenia w twarz i szyję, ze względu na szybkie przemieszczanie się jadu w krwiobiegu. Ugryzienie żmii jest szczególnie groźne dla dzieci.

Główne objawy ukąszenia przez żmiję to zawroty i ból głowy, uczucie lęku, zaburzenia oddychania i rytmu serca, spadek ciśnienia i oczywiście piekący ból i zaczerwienienie w miejscu ugryzienia.

W przypadku ukąszenia przez żmiję należy jak najszybciej założyć opaskę uciskową powyżej rany i wezwać pogotowie. Warto też unieruchomić kończynę, w którą żmija ukąsiła poszkodowanego. Dzięki temu krew będzie krążyła wolniej, a jad żmii wolniej rozprzestrzeni się w organizmie.
Gdzie można spotkać żmiję zygzakowatą?
Spotkanie ze żmiją jest bardzo prawdopodobne i trzeba zachować ostrożność kiedy np. wybieramy się na wycieczkę do lasu. Tym bardziej, że okres godowy i rozrodczy tych zwierząt przypada właśnie na wiosnę i wczesne lato. W tym okresie częściej można się na nie natknąć. Ulubionym środowiskiem żmij są polanki, podmokłe lasy, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów, zwłaszcza w okolicach górzystych, a nawet przydomowe ogródki skalne.

Żmije lubią wygrzewać się na nasłonecznionym piasku albo kamieniach, wtedy nietrudno się na nie natknąć. Jeśli zobaczymy węża na naszej drodze, najlepiej jest się oddalić. Przede wszystkim nie wolno prowokować i zaczepiać zwierzęcia, czy próbować go złapać.

Żmija potencjale ofiary ocenia pod kątem własnych możliwości pokarmowych, dlatego nigdy nie ukąsi ona człowieka, jeśli ten nie da jej do tego powodu. Atakuje zazwyczaj odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki.

Leśnicy zalecają, żeby zakładać solidne, wysokie buty, które powinny zabezpieczyć przed ukąszeniem. W miejscach, gdzie gad ten występuje liczniej, leśnicy oznaczyli tzw. żmijowiska. Powinno to zwiększyć czujność spacerujących.

Żmija jest stworzeniem pożytecznym, pełniącym ważną rolę w naturze. W Polsce żmija zygzakowata podlega ochronie gatunkowej.
Źródło: PAP, tvn24.pl