Masz stopy greckie, rzymskie czy egipskie? Sprawdź, jakie problemy ze zdrowiem cię czekają
Z wyglądu stopy można wiele wyczytać. Niestety, niewiele osób dba o nie należycie. To może przyczyniać się do poważnych schorzeń. "Warto sobie uświadomić, że stopy są dla nas tym, czy opony dla samochodu. Jeśli są dziurawe, daleko nie zajedziemy" – przekonuje fizjoterapeutka.
„Stopa jest mechanizmem niezwykle precyzyjnym. Na tej małej powierzchni znajduje się ¼ wszystkich kości człowieka. Sam fakt, że stopa w tym samy rozmiarze może nosić zarówno 60, jak i 90 kg świadczy o jej niesamowitej strukturze. Niestety jest też narządem zaniedbywanym, a wystarczy profesjonalne badanie stóp oraz dobranie odpowiedniej terapii, aby zapobiec rozwijaniu się nieprawidłowości, które będą negatywnie wpływać na wyższe partie narządu ruchu, nawet kręgosłup” – wyjaśnia ekspertka z FootMedica.
Rodzaje stóp a ich zdrowie
W zależności od długości palców wyróżnia się trzy rodzaje stóp: egipską, grecką i rzymską. Jaki Ty masz rodzaj stóp? Warto to wiedzieć, aby odpowiednio chronić i pielęgnować swoje stopy.
Stopa egipska
Uznawana za stopę idealną ze względu na charakterystyczny smukły wygląd. Ma najdłuższy pierwszy palec (paluch). Reszta palców proporcjonalnie maleje. Występuje u około 50 – 70% populacji europejskiej. W przypadku stopy egipskiej najbardziej obciążone jest śródstopie i paluch.
Możliwe schorzenia
„Uważa się, że stopa egipska jest wewnętrznym czynnikiem predysponującym do występowania palucha koślawego, zwanego również popularnie haluksem. Dochodzi wówczas do zaburzenia biomechaniki chodu, w wyniku czego mogą pojawiać się dalsze schorzenia takie jak: powstawanie palców młotkowatych, bolesnych modzeli na podeszwowej części stopy, niestabilności stawu skokowego lub przykurczu ścięgna Achillesa” – wyjaśnia fizjoterapeuta dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf.
Stopa grecka
Charakteryzuje się najdłuższym drugim palcem, natomiast palec III, IV i V proporcjonalnie maleją. Stopa grecka występuje dość rzadko, bo u 20% populacji.
Możliwe schorzenia
„Z tego względu, że drugi palec jest najdalej wysunięty, najczęściej ulega urazom – często powstają odciski, nagniotki oraz zniekształcenia, np. palce młotkowate. Deformacja ta polega na utrwalonym zgięciu końcówki palca oraz braku możliwości jego całkowitego wyprostowania. W wyniku zaawansowanych zmian może pojawić się metatarsalgia, czyli ból pod stawem łączącym palec objęty deformacją a przodostopiem. Poza tym stopa grecka stanowi predyspozycje do powstania palucha koślawego” – przedstawia ekspertka.
Osoby, które mają taką stopę, powinny pamiętać o odpowiednim doborze obuwia, którego długość wyznacza właśnie długi drugi palec.
Stopa rzymska
„Występuje najrzadziej, bo u 10% populacji, a szkoda, bowiem nie stwierdza się schorzeń typowych dla tego rodzaju stopy. Tutaj palec I, II i III są niemal takiej samej długości, natomiast palce IV i V są znacznie krótsze. Dzięki swojej budowie lepiej znosi duże obciążenia i długotrwały bezruch. Rozkład ciężaru w stopie rzymskiej jest najkorzystniejszy” – wyjaśnia fizjoterapeutka z FootMedica.
Badanie stóp – wizyta kontrolna
Badanie stóp trwa ok. 45 minut i rozpoczyna je wywiad. Fizjoterapeuta musi dowiedzieć się, jaki prowadzisz tryb życia, czy w przeszłości zdarzyły się urazy bądź kontuzje, jakie są obecnie dolegliwości. Bez względu na wiek, czy zgłaszany problem pacjent powinien przejść badanie statyczne i dynamiczne na macie tensometrycznej, podoskopie oraz plantografie. Badanie na podoskopie umożliwia oglądanie stóp „od strony podeszwy” w pozycji stojącej i wykonanie testów dynamicznych. Wykonanie plantografu – odbitki stóp na papierze, pozwala ocenić strefy największego nacisku. Następnie badana jest ruchomość poszczególnych stawów stóp i całych kończyn dolnych, a także wydolność i przykurcze mięśniowe. Na podstawie czteroetapowego badania możemy uzyskać pełną diagnozę. W przypadku istniejących wad stóp specjalista może zalecić fizjoterapię, kinesiotaping, a także wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych.
„Regularnie umawiamy się na wizyty kontrolne do stomatologa czy okulisty. Podobnie powinno być w przypadku stóp. Warto sobie uświadomić, że stopy są dla nas tym, czy opony dla samochodu. Jeśli są dziurawe, daleko nie zajedziemy” – podsumowuje dr n. med. Joanna Stodolna-Tuknedorf.
Może cię zainteresować także: Kalendarz rozwoju nauki chodzenia od narodzin do 5. roku życia. Sprawdź, co powinno umieć już twoje dziecko