Kiedy jest Boże Ciało w 2018 r.? Sprawdź i zaplanuj długi weekend już teraz

Redakcja MamaDu
Boże Ciało to święto w Kościele katolickim obchodzone raz w roku. Ze względu na to, że jest świętem ruchomym, za każdym razem wypada innego dnia, ale regułą jest to, że zawsze wypada w czwartek. Z tego powodu wiele osób biorąc jeden dzień urlopu, może cieszyć się tzw. długim, bo czterodniowym urlopem.
Kiedy jest Boże Ciało w 2018 r.? Fot. Agencja Gazeta/fot. Tomasz Markowski
Boże Ciało to uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, czyli 60 dni po Wielkanocy. Święto wypada więc pomiędzy 21 maja, a 24 czerwca. W tym roku jest to 31 maja i warto wziąć długi urlop, chociażby z tego względu, że 1 czerwca jest Dzień Dziecka i można spędzić ten dzień w wyjątkowy sposób w gronie rodzinnym.

Kto wprowadził uroczystość Bożego Ciała?
Biskup Robert z Thourotte ustanowił uroczystość Bożego Ciała w 1246 r. dla diecezji Liège. Był to wynik widzeń św. Julianny z Cornillon. Katolicy wierzą, że w 1263 r. nastąpił cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach księdza zaczęła krwawić. W 1264 r. papież Urban IV zdecydował, że uroczystość ta obejmie nie tylko Niemcy, ale i cały Kościół na świecie. W 1317 r. wprowadzono Święto Najświętszego Ciała Chrystusa do kalendarza liturgicznego. Data obchodzenia tego święta była przez wieki zmieniana kilkukrotnie, dziś jednak istnieje zasada, że obchodzimy Boże Ciało 60 dni po Wielkanocy.


Od kiedy obchodzimy Boże Ciało w Polsce?
W Polsce po raz pierwszy uroczystość wprowadził biskup Nankier w 1320 zł, a w 1420 r. uznano na synodzie gnieźnieńskim, że święto będzie obchodzone we wszystkich kościołach w państwie. W czasie Bożego Ciała wierni wychodzą na ulice parafii i zatrzymują się na modlitwę przy czterech ołtarzach wykonanych przez parafian. Przy każdym z ołtarzy czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.