Dzień Matki to najpiękniejsze święto. Kiedy i jak go obchodzimy?

Hanna Szczesiak
26 kwietnia 2023, 15:08 • 1 minuta czytania
W Polsce Dzień Matki obchodzony jest wyjątkowo – co roku 26 maja mamy otrzymują od swoich dzieci kwiaty, prezenty i laurki z życzeniami. Dzień Matki jest międzynarodowym świętem: obchodzi się go w ponad 140 krajach, ale nie wszędzie tak samo hucznie. Wyjaśniamy, jaka jest historia Dnia Matki i kiedy świętuje się Dzień Mamy w innych państwach.
Dzień Matki 2024 wypada w niedzielę, jednak w wielu krajach obchodzi się go w inny dzień niż 26 maja. fot. Gustavo Fring/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dzień Matki 2024

Dzień Matki to święto, które w polskim kalendarzu jest stałe. Zawsze obchodzimy je 26 maja, a w 2024 roku wypada ono w niedzielę. Nie wszędzie tak jest, bo w niektórych krajach to święto ruchome, a w jeszcze innych ma stałą datę, ale inną niż ta majowa.

Dzień Matki na całym świecie jednak obchodzi się podobnie: tego dnia dzieci składają życzenia i wręczają prezenty na Dzień Mamy swoim rodzicielkom w podziękowaniu za trud macierzyństwa i okazując szacunek swoim mamom. W wielu krajach małe dzieci przygotowują laurki na Dzień Mamy, a do prezentu lub bukietu kwiatów dołączają życzenia dla mam.

Jeśli szukacie pomysłów na tegoroczny Dzień Mamy, być może spodobają się wam też wierszyki dla mamy albo proste życzenia dla mam, które można wpisać do laurki czy jako dedykację w książce (a mniejszym dzieciom łatwiej się ich nauczyć).

Dzień Matki: historia

Już w starożytności obchodzono święto przypominające znany nam współcześnie Dzień Matki. Oficjalnie jako pierwsi Dzień Mamy świętowali Anglicy, a zaraz po nich Szkoci. W XVII wieku na Wyspach ustanowiono tzw. Mothering Sunday, czyli po polsku "niedzielę u mamy", która wypada w 4. niedzielę Wielkiego Postu. Tego dnia wszystkie dzieci zwalniano ze służby na dworach i w pałacach, by mogły osobiście uściskać swoje matki i spędzić z nimi czas.

W Polsce Dzień Matki jest obchodzony od 1914 roku i od samego początku Dzień Mamy przypadał 26 maja. To stała data, a święto pierwszy raz obchodzono w Krakowie. Choć w okresie międzywojennym próbowano połączyć Dzień Matki z Dniem Kobiet, który również wypada na wiosnę, zwyczaj ten się nie przyjął, a mamy mają swoje odrębne święto.

Kiedy jest Dzień Mamy w innych państwach?

Dzień Matki w innych krajach rzadko obchodzi się 26 maja, choć to święto kojarzące się z wiosną i majem (maj to miesiąc maryjny, a Maryja jest patronką kobiet i matek). W wielu państwach Dzień Mamy to ruchome święto, które przypada w 1. lub 2. niedzielę maja. Na świecie Dzień Matki 2024 obchodzi się:

Wyjątkiem od świętowania Dnia Matki są ortodoksyjni muzułmanie. Nie obchodzą oni Dnia Mamy. Są zdania, że uznanie i szacunek należą się matkom zawsze, a nie tylko w dniu ich święta.

Dzień Matki: obchody święta mam na świecie

W Polsce Dzień Matki obchodzi się dość hucznie, choć nie jest to święto narodowe, jak w niektórych państwach. W Dzień Mamy dzieci wręczają mamom laurki, kwiaty i prezenty, do których dołączają np. śmieszne życzenia na Dzień Matki. Nie w każdym kraju obchody Dnia Matki są aż tak celebrowane przez małe dzieci, które np. robią w szkołach i przedszkolach upominki oraz szykują przedstawienia dla mam.

We Włoszech obchody Dnia Mamy są jeszcze bardziej okazałe. Włosi – silnie związani z rodziną i tradycją – tego dnia spotykają się, by złożyć życzenia swoim mamom. Dzieci nie pozwalają mamom na prace domowe, właśnie dlatego świąteczny obiad włoskie rodziny jedzą w restauracjach. Tradycyjnie serwowana jest kawa i włoski sernik w kształcie serca.

W USA Dzień Matki to święto narodowe od 1914 roku, kiedy za takie uznał je Kongres Stanów Zjednoczonych i prezydent Woodrow Wilson. Tego dnia obywatele USA starają się kupić drogocenny prezent dla mamy – biżuterię, bukiet kwiatów, sprzęt elektroniczny. Zapraszają też swoje mamy do restauracji lub kawiarni. Podobnie ten dzień traktują Brytyjczycy i Niemcy.

W Hiszpanii i Meksyku Dzień Matki jest bardzo hucznie obchodzony. Wszystko z powodu powiązania postaci matki z Maryją, matką Jezusa, której pamięć Hiszpanie i Meksykanie kultywują w dniu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia dzieci podają mamom śniadanie do łóżka, świętują w kościołach, a całe rodziny spędzają razem czas na jedzeniu i zabawie.

Czytaj także: https://mamadu.pl/161380,piosenki-na-dzien-mamy-najpiekniejsze-utwory-dla-mam-piosenki-o-mamie