Co się stanie, gdy zaczniesz codziennie pić sok z brzozy? Po soku z buraków przyszła moda na brzozę

Wiktoria Dróżka
Staropolski napój z brzozy robi furorę już nie tylko wśród zwolenników medycyny naturalnej. Popularny głównie w krajach ze srogą zimą – Norwegii, Słowacji, Rosji, Polsce – miejscach, gdzie regeneracja po przesileniu wiosennym jest szczególnie ważna. Szklanka soku z brzozy zaspokaja dzienne zapotrzebowanie magnezu, żelaza lub potasu. Co w sobie kryje i jak smakuje?
Sok z brzozy Prawo autorskie: alisbalb / 123RF Zdjęcie Seryjne

Siła drzew


Czy sok z brzozy może zastąpić tabletkę przeciwbólową? Siła natury przekonuje, że tak. Z pozoru wydaje się to proste i bardzo możliwe. Wystarczy udać się na tereny bagniste, wybrać 10-letnią brzozę, wywiercić otwór pół metra nad ziemią i cztery centymetry w głąb drzewa. Po zamontowaniu nieskomplikowanej brzozowej instalacji uzyskamy nawet 20 litrów soku.

Sposób pobrania soku z brzozy prosto z drzewa uwydatnia jego wyjątkowość. Naturalny sok z brzozy pozyskiwany wczesną wiosną jest na tyle świeży, że przechowywany w lodówce przetrwa maksymalnie 4 dni. Dla tych, którzy nie mieszkają blisko terenów bagnistych lub po prostu nie mają odwagi by pobierać sok z drzewa, albo nie chcą "bawić" się w mocowanie kanalików produkt z pewnością znajdą w sklepie ze zdrową żywnością.


To czas, kiedy brzoza na półkach produktów BIO jest jedną z najczęstszych. Herbatka ekologiczna guz brzozy, ksylitol fiński brzozowy, sok brzozowy bez cukru lub z dodatkiem pigwy – można by rzec – napój bogów.

Detoks sokiem z brzozy?


Głównie na Podlasiu i Mazowszu sok z brzozy znany jest już od ponad 100 lat. Przerabiano go na słodzik, dodawano do deserów, ryżu, bądź mleka. Dziś woda brzozowa podbija już nie tylko Polską, ale Chiny, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone. Miłośnicy superfoods wymieniają wodę brzozową na liście top produktów naturalnych zaraz obok wody kokosowej.

I choć trudno naukowo udowodnić działanie wody brzozowej jej popularność na świecie nie maleje. Na ile jest to ludowe wierzenie, a na ile rzeczywiste działanie ciężko stwierdzić. Jedno z nielicznych badań przeprowadzone na Uniwersytecie w Rydze nad sokiem z brzozy wykazało zawartość flawonoidy, związków chemicznych występujących w roślinach. Jednym z nich jest kwercetyna, która wzmacniania naczynia krwionośne, zmniejsza zatrzymywanie wody w organizmie i obniża ciśnienie tętnicze.

Dlaczego warto pić sok z brzozy?


Wodę brzozową zaleca się przede wszystkim osobom z obniżonym poziomem odporności, czyli cierpiących między innymi na choroby autoimmunologiczne i nowotworowe. Zawarte w niej kwasy organiczne, peptydy, żelazo, potas, cynk, fosfor, miedź oraz witaminy z grupy B pomagają w leczeniu łuszczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, obrzęków, wrzodów, tarczycy.

To, co sok robi najcenniejszego to oczyszcza krew i usuwa szkodliwe produkty przemiany materii w organizmie. Zanim jednak skutki będą widoczne kuracja musi potrwać minimum miesiąc. Zalecana dzienna dawka to 2-3 szklanki dziennie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że decydując się na oczyszczanie organizmu za pomocą soku z brzozy powinniśmy zrezygnować na jakiś czas z picia herbaty, kawy i spożywania mięsa.

Jak smakuje sok z brzozy?


Niestety smak soku z brzozy nie zaskoczy nas niczym – ani smakiem, ani aromatem. Sok można jednak uatrakcyjnić za pomocą cytryny, soku kokosowego, żurawinowego, malinowego. Z racji neutralności soku z brzozy kompozycji smakowych z pomocą innych dodatków można tworzyć naprawdę sporo. Lemoniada z soku brzozy może okazać się atrakcyjna dla dzieci. Do soku należy dodać sok z cytryny i pomarańczy, łyżkę miodu akacjowego i miętę. Składniki mieszamy i pijemy po lekkim schłodzeniu.