Czym spowodowany może być poród przedwczesny?

Redakcja MamaDu
Do porodu przedwczesnego może dojść z wielu powodów. Czy ciężarna może zauważyć jakiekolwiek objawy takiej sytuacji? Czy przedwczesnemu porodowi można skutecznie zapobiec? Co powinna robić ciężarna, aby nie dopuścić do porodu przedwczesnego?
Co powinnaś wiedzieć o przedwczesnym porodzie Prawo autorskie: herjua / 123RF Zdjęcie Seryjne
Fizjologiczna ciąża trwa od 38 do 42 tygodni-średnio 40 tygodni. Nie wszystkie dzieci są jednak donoszone. W Polsce 5-6 proc. wszystkich nowo narodzonych dzieci to wcześniaki, które przyszły na świat pomiędzy 23. a 37. tygodniem ciąży. Ich matki doświadczyły porodu przedwczesnego, którego z różnych przyczyn nie udało się już zatrzymać. Jakie są objawy przedwczesnego porodu i dlaczego do niego dochodzi?

Jak rozpoznać poród przedwczesny?
O porodzie przedwczesnym można mówić, jeśli dochodzi do zakończenia ciąży pomiędzy 23. a 37. tygodniem jej trwania, licząc od ostatniej miesiączki. W literaturze można jednak znaleźć inne kryterium uznania porodu za przedwczesny-wagę i długość ciała dziecka.


Wystąpienie u ciężarnej porodu przedwczesnego powoduje, że na świat przychodzi wcześniak. Im jest większy i starszy pod względem wieku płodowego, tym ma zwykle większe szanse na przeżycie. Sam poród występujący przed czasem staje się jedną z głównych przyczyn śmierci okołoporodowej noworodków. Nawet jeśli wcześniak zostanie uratowany, obarczony jest ryzykiem wystąpienia wielu groźnych powikłań, rzutujących na jego przyszły rozwój fizyczny i psychiczny.
Objawy przedwczesnego porodu – jak rozpoznać.Prawo autorskie: olesiabilkei / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jakie są objawy przedwczesnego porodu?
Pierwsze objawy przedwczesnego porodu najczęściej dotyczą wystąpienia krwawienia z dróg rodnych. Niepokój ciężarnej powinny wzbudzić silne upławy, skurcze, nawet lekkie, a także bóle w okolicy lędźwiowej. W takich przypadkach powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza, podobnie jak w przypadku pieczenia lub szczypania podczas oddawania moczu. Jeśli kobieta w ciąży w porę trafi do specjalisty, lekarz ginekolog być może będzie mógł zatrzymać przedwczesny poród.

Nawet jeśli ciąża będzie musiała zostać rozwiązana w ciągu kilku dni lub tygodni, lekarze będą mogli podać dziecku sterydy pozwalające na rozwój pęcherzyków płucnych, zwiększając tym samym szanse na przeżycie wcześniaka i zmniejszenie ryzyka powikłań spowodowanych niską wagą urodzeniową i niedojrzałością ogólnonarządową dziecka.
Poród przedwczesny dziecka.Prawo autorskie: romrodinka / 123RF Zdjęcie Seryjne
Poród przedwczesny - przyczyny występowania
Liczba porodów przedwczesnych w ostatnich latach wzrosła, a lekarze wskazują na jedną z przyczyn ich występowania-przesunięcie się granicy wiekowej dla pierwszego porodu kobiety. Coraz częściej matki rodzą w późniejszym wieku, obarczone chorobami takimi jak:
• nadciśnienie tętnicze,
• mięśniaki macicy,
• cukrzyca.

Mogą one nie tylko stwarzać problemy w przebiegu ciąży, ale i prowadzić do jej przedwczesnego rozwiązania.

Czynnikiem ryzyka porodu przedwczesnego jest ciąża mnoga. Rzadko kiedy matki spodziewające się bliźniaków czy wieloraczków, są w stanie donosić ciążę do 38. tygodnia.

Wśród możliwych innych przyczyn porodu przedwczesnego wymienia się:
• wady łożyska,
• wady anatomiczne macicy,
• występowanie u ciężarnej chorób przenoszonych drogą płciową,
• wystąpienie infekcji u ciężarnej, nie tylko w obrębie dróg moczowo-płciowych,
• niewydolność szyjki macicy,
• przebyte wcześniej porody przedwczesne,
• występowanie poronień samoistnych,
• wcześniejsze urodzenie martwych płodów,
• niezachowanie co najmniej 6-miesięcznego odstępu między ciążami.

Zachowanie kobiety spodziewającej się dziecka ma niebagatelne znaczenie dla przebiegu ciąży, a tym samym pewne działania mogą przyspieszyć poród.
Do przedwczesnego rozwiązania ciąży może dojść w wyniku przebytego silnego stresu, zbyt ciężkiej pracy fizycznej, zażywania używek i przy złym odżywianiu się. Kobieta ciężarna powinna o siebie dbać, ponieważ staje się odpowiedzialna również za życie swojego nienarodzonego dziecka.

Jak było u was? W którym tygodniu ciąży nastąpiło rozwiązanie? Napiszcie w komentarzu!