Na te kosmetyki uważaj. Oto lista substancji, które mogą być niebezpieczne

Redakcja MamaDu
Chociaż alternatywne sposoby pielęgnacji są coraz popularniejsze, wielu z nas wciąż używa drogeryjnych kosmetyków, takich jak żel pod prysznic, dezodorant czy krem do twarzy. Często sięgamy po nie bezrefleksyjnie, kierując się promocją, opiniami przeczytanymi w internecie lub reklamą. Nie mamy świadomości, że w ten sposób możemy sobie zaszkodzić.
Lista substancji zapachowych, które mogą powodować alergię. Prawo autorskie: radub85 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Lista szkodliwych substancji zapachowych
Substancje zapachowe dodawane przez producentów do kosmetyków są najczęstszą przyczyną uczuleń i alergii. Te potencjalne alergeny mogą wywoływać takie reakcje skórne jak podrażnienie, pokrzywka, świąd. Mogą również nasilać występujące już objawy atopowego zapalenia skóry czy egzemy.

Zgodnie z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej, producenci nie mają obowiązku podawania na opakowaniu wszystkich użytych w produkcie środków zapachowych, z wyjątkiem 26 substancji, które mogą wywoływać najsilniejsze reakcje alergiczne. Należą do nich:


1. Amyl cinnamal
2. Amylcinnamyl alcohol
3. Anisyl alcohol
4. Benzyl alcohol
5. Benzyl benzoate
6. Benzyl cinnamate
7. Benzyl salicylate
8. Cinnamal
9. Cinnamyl alcohol
10. Citral
11. Citronellol
12. Coumarin
13. Hydroxymethylpentyl 3-cyclohexene carboxal dehyde
14. Isoeugenol
15. d-Limonene
16. Linalool
17. Eugenol
18. Geraniol
19. Hydroxycitronellal
20. Farnesol
21. Evernia prunastri
22. Evernia furfuracea
23. Hexyl cinnamaldehyde
24. Lilial
25. Methyl heptine carbonate (Methyl 2-octynoate)
26. Alpha isomethylionone

Niebezpieczne substancje mogą się znajdować zarówno w podbijających polski rynek rosyjskich kosmetykach, jak i tych z oznaczeniami „eko” czy „organic” na opakowaniu (uwaga – sam napis nie oznacza, że produkt rzeczywiście posiada certyfikat). Dlatego też warto przed zakupem przeanalizować skład danego kosmetyku i sprawdzić, czy nie ma w nich substancji, które mogą być dla nas szkodliwe.
Źródło: Komisja Europejska