Czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne?

Redakcja MamaDu
Czy w ciąży można latać samolotem? Rozwiewamy wątpliwości? Wyjaśniamy, czy stopień jej zaawansowania ma na to wpływ, a także jak ciężarne są postrzegane przez linie lotnicze.
Czy w ciąży można latać samolotem? Prawo autorskie: nadezhda1906 / 123RF Zdjęcie Seryjne

Latanie samolotem w ciąży


„Czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne?” - to pytanie, które zadaje sobie wiele ciężarnych kobiet. Jak wynika z badań naukowych, jeśli ciąża rozwija się prawidłowo i nie jest to etap finalny, nie żadnych przeciwwskazań, by latać samolotem. Należy jednak pamiętać, aby planowany lot samolotem zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.


Ginekolog także udzieli niezbędnych rad i wskazówek, a nade wszystko uspokoi przyszłą matkę. Kobiety, które cierpią na chorobę lokomocyjną, powinny ponadto poprosić lekarza o przepisanie leku, który jest bezpieczny w przypadku kobiet w ciąży.

Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, co z pewnością potwierdzi lekarz podczas wizyty kontrolno-konsultacyjnej, kobieta w ciąży śmiało może wsiadać do samolotu. Optymalny czas na loty samolotem to drugi trymestr, czyli czas, gdy minęły mdłości ciążowe, a do finału pozostało jeszcze sporo czasu. Latać można jednak także w pierwszym i trzecim trymestrze.

Decydując się na lot samolotem w pierwszym trymestrze, należy liczyć się ze skutkami niepożądanymi, czyli mdłościami lub uaktywnieniem się choroby lokomocyjnej. Natomiast w trzecim trymestrze z nasileniem bólu pleców, spojenia łonowego, czy puchnięciem nóg.

Podczas spokojnego lotu może spacerować co pół godziny. W międzyczasie wskazane jest wykonywanie ćwiczeń – zginanie nóg w kostkach oraz w kolanach. Mimo to specjaliści zalecają, aby podczas podróży ciężarna miała założone pończochy uciskowe z uwagi na większe podczas ciąży ryzyko zakrzepicy.

Czy w ciąży można latać samolotem?


Warto zaznaczyć, że bardzo często kwestia lotów samolotem przez ciężarne jest regulowana przez przewoźników samolotowych. Wiec gdy lekarz pozwoli na lot, należy dodatkowo, sprawdź na stronie internetowej, jakie wymogi mają dane linie lotnicze. Niektórzy przewoźnicy przyjmują na pokład samolotu kobiety do 34 tygodnia, inne do 36, a jeszcze inne do 37 tygodnia ciąży pojedynczej. Często także w trzecim trymestrze należy przedstawić zaświadczenie od lekarza.

Niektóre linie lotnicze, dla większego komfortu przyszłej mamy, przydzielają specjalne miejsce. Wbrew powszechnym opiniom, kobiety w ciąży nie muszą obawiać się znajdujących się w samolotach pasów bezpieczeństwa – są one regulowane, dzięki czemu dopasowanie długości nie będzie stanowić żadnego problemu.

Samolot w ciąży do którego miesiąca?


Uznaje się, że w przypadku pojedynczej ciąży przyszła mama powinna zrezygnować z lotu samolotem przed 37. tygodniem ciąży. Przy ciąży mnogiej nawet w 32. tygodniu. Zlecenia te wynikają głównie z faktu, że siedzenie długo w jednej pozycji może nasilić ciążowe dolegliwości takie jak obrzęki nóg, bóle krzyża i spojenia łonowego, zmęczenie, kurcze łydek. Długi lot to także zwiększone ryzyko choroby zakrzepowej, która może stanowić zagrożenia dla życia matki.

Samolot w ciąży: przeciwwskazania


Przeciwskazaniem do lotów samolotem jest:


Odradza się również podróżowanie samolotem kobietom z poważnymi chorobami przewlekłymi, np. z cukrzycą, chorobami serca, niewydolnością nerek. Niewskazana jest też podróż kobiet, które w przeszłości poroniły lub doszło u nich do wczesnego pęknięcia błon płodowych, występuje zwiększone ryzyko wcześniejszego porodu czy krwawienie z dróg rodnych.