Piszesz na drzwiach K+M+B? Nawet nie wiesz, że popełniasz błąd
Już za chwilę na drzwiach wielu domów i mieszkań pojawiają się charakterystyczne trzy litery – K+M+B – symbolizujące trzech króli. Większość ludzi nie wie, że ten zapis powinien wyglądać inaczej.
6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywaną potocznie świętem Trzech Króli. Tego dnia wierni wypisują kredą na drzwiach mieszkań trzy litery symbolizujące imiona mędrców. Nie wiedzą, że pisząc na drzwiach K+M+B, popełniają błąd.
W polskiej tradycji przyjęło się, że pisząc na drzwiach K+M+B oddajemy cześć Kacprowi, Melchiorowi i Baltazarowi, mędrcom ze Wschodu. Niektórzy zamiast K piszą C lub G, odwołując się do innych wersji językowych imienia Kacper – Casper i Gasparus.
Prawidłowy zapis to C†M†B, z krzyżykami zamiast plusów. Litery nie odnoszą się do imion trzech króli, ale do łacińskiego wyrażenia „Christus mansionem benedicat”, tłumaczonego jako „Niech Chrystus błogosławi temu domowi” lub „Chrystus mieszkanie błogosawi”.Około IX wieku wzięto inicjały powracające w tych trzech wyrażeniach i utworzono od nich imiona trzech królów: Casper (Kacper), Melchior i Baltazar. Te same inicjały do dzisiaj wierni piszą kredą w święto Epifanii na drzwiach swoich mieszkań, chociaż wiele osób łączy ten skrót jedynie z imionami mędrców.
Nie chodzi o to, żeby za wszelką cenę zwalczać zwyczaj pisania na drzwiach K+M+B, ale żeby wyjaśnić dzieciom, co tak naprawdę oznaczają zapisywane litery i dlaczego można się spotkać z różnymi zapisami.
Źródło: deon.plMoże cię zainteresować: Nie przyjmujesz księdza po kolędzie? Możesz mieć problemy ze zdobyciem dokumentów