Grypa u dziecka a przeziębienie – jak je rozpoznać? Powikłania nie zawsze są widoczne
Dzieci są najbardziej narażone na powikłania po grypie. Mimo to tylko 1 proc. rodziców próbuje je chronić.
Grypa a przeziębienie
Grypa to wirusowa choroba zakaźna, której nie można lekceważyć. Objawy grypy i przeziębienia są podobne, jednak przebieg choroby i ewentualne powikłania są inne. Podczas konferencji dr Antczak wyjaśnił, że u dorosłych najczęściej dochodzi do powikłań wielonarządowych, u dzieci – do powikłań dotyczących mózgu i opon mózgowych. Należy pamiętać, że powikłania neurologiczne po grypie nie zawsze są widoczne. Dziecko, które przeszło grypę, choć wydaje się zdrowe, może mieć problemy z nauką, koncentracją i pamięcią. – Dziecko będzie miało niższy potencjał intelektualny – tłumaczy dr Antczak.
Jakie są różnice między grypą a przeziębieniem? Przeziębienie to powszechnie występujące zakażenia wirusowe górnych dróg oddechowych. Objawy przeziębienia to kaszel, ból gardła i katar, który początkowo jest wodnisty, a następnie staje się gęsty i zabarwiony na zielono lub żółto. Przeziębienie zwykle ustępuje w ciągu 7-10 dni, jednak kaszel może się utrzymywać nawet kilka tygodni.
Grypa to zakażenie układu oddechowego wywołane przez wirusy grypy. Główną różnicą między grypą a przeziębieniem jest możliwość wystąpienia poważnych powikłań po zachorowaniu na grypę. Grypa u dzieci jest bardzo zaraźliwa i stanowi poważny problem. Do głównych objawów grypy należą: bóle kostno-stawowe, bóle mięśniowe, bóle głowy, gorączka, duszący kaszel, dreszcze.
Jak chronić dziecko przed grypą?
Lekarze przekonują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grypie i ewentualnym powikłaniom są szczepienia. W ostatnich latach liczba zachorowań na grypę wzrasta. W sezonie 2016/2017, czyli od września 2016 do połowy sierpnia br. odnotowano ponad 4,8 mln przypadków zachorowań na grypę, czyli o 19 proc. więcej niż w sezonie 2015/2016. Od września tego roku zachorowało już ponad 1,1 mln osób. Szczepienia nie zawsze chronią przed chorobą, ale mogą złagodzić jej przebieg i zminimalizować ryzyko powikłań.
Źródło: rynekzdrowia.plMoże cię zainteresować: Po śmierci kuzynki ostrzega wszystkie kobiety. "Jej dzieci spędzą już święta bez mamy"