Masz ochotę na film, ale nie wiesz co wybrać? Oto 10 propozycji w sam raz na wieczór

Ewelina Kowalczyk
Każdy czasem ma ochotę obejrzeć film o miłości. Z reguły wybieramy te lekkie, łatwe i przyjemne, najchętniej ze szczęśliwym zakończeniem. Taka ot komedia romantyczna na sobotni wieczór. Przygotowaliśmy dla Was listę 10 różnych filmów o miłości, które warto obejrzeć. Niekoniecznie optymistycznych, ale z pewnością poruszających do głębi.
Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain

"Przełamując fale" Lars von Trier

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów kinowych. O miłości bezgranicznej i destrukcyjnej, lojalności i przełamywaniu zobowiązań wobec drugiego człowieka.

Mężczyzna sparaliżowany po wypadku namawia żonę na powrót do normalnego życia, zwalnia ją z przysięgi wierności i pozwala na kontakty seksualne z innymi, oczekując w zamian szczerości i opowiadania o jej doznaniach.

„Życie Adeli – Rozdział 1 i 2” Abdellatif Kechiche

O miłości homoseksualnej, wyzwolonej kobiecości z licznymi, bardzo śmiałymi scenami erotycznymi. Stawia przed widzami pytanie – czym jest miłość?


Bohaterką jest młoda dziewczyna, która odkrywa swoją seksualność i kobiecość. Wchodząc w związek lesbijski rozpoczyna serię wzlotów, upadków i przeciwności losu.

„Lektor” Stephen Daldry

Film nie tylko o holocauście. To również historia pięknej, czystej miłości. Uczucia, które trwają latami i nie gasną mimo szokujących faktów, jakie wychodzą na jaw.

Młody chłopak zakochuje się w dużo starszej od siebie kobiecie, intensywny związek kończy jej nagłe zniknięcie. Po latach spotyka swoją ukochaną na sali sądowej jako jedną z kobiet oskarżonych o zbrodnie w czasie II Wojny Światowej.
Youtube / Lucas Selam

„Moulin Rouge” Baz Luhrmann

Melodramat, który poruszył wiele serc. Film pełen przepychu, splendoru, z piękną muzyką i kostiumami. Mówi o miłości z góry skazanej na niepowodzenie. Zdecydowanie z tragicznym zakończeniem.

Młody, ubogi grajek zakochuj się w pięknej kurtyzanie. I choć oboje darzą się ogromnym uczuciem ich spotkania muszą odbywać się w ukryciu, bowiem piękna Satine ma pewne zobowiązania.
Youtube / Athena Stamos

„Notatki o skandalu” Richard Eyre

O granicy między przyjaźnią, miłością i uzależnieniem od drugiej osoby. O usilnym poszukiwaniu szczęścia. Doskonałe studium samotności człowieka.

Dojrzała kobieta zatrudnia się jako nauczycielka w katolickiej szkole, szybko zaprzyjaźnia się z młodszą od siebie koleżanką. To ona staje się jej powiernicą, pierwszą osobą, która dowiaduje się o romansie z uczniem.
Youtube / FoxSearchlight

„Trzy kolory: Niebieski” Krzysztof Kieślowski

Wielowymiarowo. Cierpienie, wolność, przełamywanie siebie i wybaczenie. Miłość ukazana z różnych perspektyw i cierpienie po stracie ukochanych osób. Prawdziwy cios emocjonalny dla wrażliwych osób. Film, którego nie wolno analizować, jedynie czuć całym sobą.

Główna bohaterka traci w wypadku męża i dziecko. Po nieudanej próbie samobójczej odrywa się od przeszłości i rozpoczyna samotne życie z dala od ludzi. Niestety względny spokój trwa krótko, ponieważ bohaterka dowiaduje się o kochance męża, spotyka również jego przyjaciela, który od dawna darzy ją uczuciem.
Youtube / Studio Filmowe TOR

„500 dni miłości” Marc Webb

Komedia romantyczna, która urzeka naturalnością. Film opowiada o potężnym uzależnieniu jakim jest miłość, ale w sposób bardzo przystępny. Dodatkowo zasługuje na wyróżnienie ze względu na nietypowy sposób ukazywania wydarzeń.
Historia młodego, nieszczęśliwego romantyka, którego porzuca dziewczyna. Chłopak postanawia przypomnieć sobie wszystkie 500 dni ich wspólnego życia.
Youtube / ImperialCinePix

„Zakochany Paryż”

Kilkanaście krótkich historii o miłości w trakcie jednego seansu, a wszystkie odbywają się w urokliwej, paryskiej scenerii. Brak głównej myśli przewodniej sprawia, że cały film jest szalenie nieprzewidywalny. Mamy tutaj miłość ukazaną w sposób symboliczny, jak i prosty, banalny. Zdecydowanie na plus działa brak moralizatorstwa, więc widz zmuszany jest do własnych refleksji. W trakcie całego filmu reżyserzy prezentują różne odcienie miłości, strachu, cierpienia, tęsknoty i niezrozumienia.
Youtube / thorunium1233

„To właśnie miłość” Richard Curtis

Dla wielu zwykła komedia romantyczna, dla innych wspaniała, wielowątkowa historia, ze zgrabnie krzyżującymi się drogami bohaterów. Ukazuje przede wszystkim różne rodzaje miłości i żadnej nie umniejsza. Opowiada o ludziach, którzy kochają i są kochani, oraz o tych, którzy miłości szukają lub źle ulokowali swoje uczucia. Na zmianę płaczemy i śmiejemy się podczas oglądania. Niestety w wielu wątkach nie ma szczęśliwego zakończenia.
youtube / mireex

„Pożegnania” Wojciech Has

Dla niektórych to już prawdziwy staroć, taka tam banalna opowieść. A dla mnie piękna historia niespełnionej miłości między chłopakiem z zamożnej rodziny i piękną tancerką. Romans bardzo krótkotrwały, drastycznie przerwany wojną. Gdy spotykają się po latach ich uczucie ożywa na nowo. Oboje z własnym bagażem doświadczeń i w trudnej sytuacji życiowej.