MATERIAŁ REKLAMOWY
Zanim zabierzecie się do sprzątania, koniecznie przygotujcie "sprzęt". Lista rzeczy, których nie może wam zabraknąć, powinna z pewnością zawierać:
Aby umilić sobie czas, wcześniej koniecznie skomponujcie odpowiednio długą playlistę, która utrzyma waszą motywację do działania. To nie musi być muzyka. Sprawdzi się podcast true crime, który od dawna chcieliście przesłuchać, albo audiobook ulubionego autora. Takie tło sprawi, że będzie wam się pracowało nie tylko przyjemniej, ale i szybciej.
Koniecznie załóżcie też wygodne ubranie. Nic nie stanowi lepszej wymówki, aby przestać sprzątać niż za luźny t-shirt czy za obcisłe spodnie. A przecież chcecie doprowadzić mieszkanie do porządku, prawda? Zaczynamy więc!
Przy każdym kroku podajemy orientacyjny czas, jaki powinna zająć dana czynność. Oczywiście, w waszym przypadku mogą się one różnić. Jeśli chcecie, możecie traktować je jako swoiste motywatory, ale nie musicie.
Krok 1: rozpocznij od wietrzenia mieszkania
Czas: 5 min
Otwórz wszystkie okna, aby przewietrzyć mieszkanie: lekki przeciąg pomoże pozbyć się kurzu, a świeże powietrze doda wam również energii do działania.
Krok 2: segregacja rzeczy metodą 3 worków
Czas: 20–30 min
Zima sprzyja gromadzeniu niepotrzebnych rzeczy. Zanim zaczniecie sprzątać, spójrzcie krytycznym okiem na mieszkanie i zastanówcie się, czy nie jest ono aby nieco zagracone. Nie miejcie sentymentów: zużyte przybory kuchenne, zakurzone figurki, które w zasadzie nigdy wam się nie podobały czy kwiatki, które obiektywnie są już martwe - wszystko to musi trafić do jednego z worków. W ten sam sposób rozprawcie się z garderobą.
Trzy worki, które musicie przygotować, to:
Przejdź przez każde pomieszczenie i od razu odkładaj rzeczy do odpowiednich worków. Segregowanie kontynuuj na przestrzeni całego sprzątania.
Krok 3: ścieranie kurzu od góry do dołu
Czas: 20 min
Zacznij od najwyższych miejsc: półek, szafek, lamp i karniszy. Przesuwaj się w dół, czyszcząc meble i dekoracje. Na koniec umyj parapety i grzejniki. Nie zapominaj też o listwach przypodłogowych i kontaktach - tam również zbiera się masa kurzu.
Pamiętaj, aby do odkurzania używać ściereczek z mikrofibry. Możesz zwilżyć je wodą z cytryną. W ten sposób skutecznie zbierzesz kurz i rozpylisz świeży zapach.
Krok 4: mycie okien i luster
Czas: 2 godziny
Mycie okien może być frustrujące. Nawet jeśli nie należycie do perfekcjonistów, których irytuje najmniejsza smuga na szklanej powierzchni, uzyskanie zadowalającego efektu może być trudne. Dlatego koniecznie zaopatrzcie się w sprawdzony i skuteczny produkt, taki jak Window Plus marki Gold Drop.
Window Plus zapewnia krystalicznie czyste powierzchnie bez smug i zacieków. Dzięki starannie dobranym składnikom usuwa tłuste plamy oraz zaschnięte zabrudzenia, a dodatek silikonu ułatwia rozprowadzanie produktu i, co ważne, zapobiega powstawaniu smug.
Window Plus jest dostępny jest w czterech wariantach zapachowych i w różnych pojemnościach (od 500 ml aż do 5 litrów). Jego receptura została stworzona tak, aby środek był bezpieczny dla środowiska i biodegradowalny.
Krok 5: pranie zasłon, firanek i tapicerki
Czas: 30 min (plus czas prania)
Zasłony i firanki już od dawna czekają na odświeżenie. Zafundujcie im więc kurację z wykorzystaniem krochmalu. Ługa Krochmal to nowoczesny, syntetyczny środek w płynie przeznaczony do krochmalenia tkanin zarówno ręcznie, jak i w pralkach automatycznych.
Jeśli zastanawiacie się, po co w ogóle stosować krochmal, już odpowiadamy. Jest to skuteczny sposób na poprawę wyglądu tkanin: krochmal intensyfikuje biel oraz ożywia kolory materiałów, przywracając im świeżość i estetyczny wygląd. Idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju tkanin: lnianych, bawełnianych oraz tych z domieszką tworzyw sztucznych.
Krochmalenie tkanin już dawno przestało być problematyczne: dzięki nowoczesnej formule nie wymaga już dodatkowych czynności przygotowawczych i może być przeprowadzane w temperaturze do 30°C.
Sam syntetyczny krochmal Ługa jest biodegradowalny i bezpieczny dla środowiska, a po użyciu pozostawia na tkaninach świeży i miły aromat.
Kiedy odhaczycie z listy pranie i krochmalenie, zajmijcie się meblami tapicerowanymi. Posyp je sodą oczyszczoną, odczekaj 30 min i odkurz – dzięki temu pozbędziesz się zapachów i kurzu.
Krok 6: czyszczenie mebli
Zauważyliście, że przez zimę wasze meble straciły połysk? Czas na ich regenerację z Gold Wax Antistatic. To nowoczesny preparat przeznaczony do pielęgnacji mebli. Posiada właściwości antystatyczne: skutecznie usuwa kurz i zapobiega jego ponownemu osadzaniu się na powierzchniach.
Co więcej, Gold Wax Antistatic nadaje się również do czyszczenia powierzchni metalowych, szklanych oraz sprzętu elektronicznego, takiego jak telewizory czy monitory komputerowe. Dzięki wygodnemu rozpylaczowi jego aplikacja jest zawsze tak samo prosta i precyzyjna.
Pamiętajcie, że regularne stosowanie Gold Wax Antistatic chroni i konserwuje powierzchnie. Warto więc korzystać z niego nie tylko przy okazji generalnych porządków.
Krok 7: czyszczenie kuchni: sprzęty AGD i blaty
Czas: 40-50 min
W kuchni postaw na "odgruzowanie" najbardziej zabrudzonych sprzętów i zaglądanie tam, gdzie zazwyczaj nie zaglądasz (odsuń kuchenkę, wyjmij szuflady itp.).
Opróżnij i umyj lodówkę. Możesz użyć wody z sodą oczyszczoną, by pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, lub skorzystać z ulubionego środka czyszczącego. Wyszoruj piekarnik wewnątrz i na zewnątrz. Najbardziej uporczywe zabrudzenia warto spryskać detergentem i zostawić na kwadrans. Pozwoli to rozpuścić brud i łatwiej go usunąć.
Nie zapomnij o czajniku: skorzystaj z cytryny do jego odkamieniania czajnika (zagotuj wodę z plasterkami cytryny i pozostaw na 30 minut; możesz też użyć jednej saszetki kwasku cytrynowego)
Krok 8: łazienka – szybka regeneracja
Czas: 20–30 min
Czy w pół godziny da się wyszorować łazienkę? Na pewno da się zwalczyć najbardziej uporczywy kamień. Wystarczy nasączyć papierowy ręcznik wybranym detergentem i owinąć go, na przykład, wokół baterii. Po tym czasie zabrudzenia zejdą zdecydowanie łatwiej.
Do precyzyjnych prac (np. czyszczenia fug czy zawiasów kabiny) możecie użyć szczoteczki do zębów - to świetne, choć niedoceniane, narzędzie.
Krok 9: sypialnia – zmiana pościeli
Nic tak nie sprzyja słodkim snom, jak wysiłek fizyczny. Po generalnym sprzątaniu z pewnością będziecie spali jak dzieci. Ważne więc, aby przygotować sobie do tego komfortowe warunki: wymieńcie pościel na świeżą oraz, jeśli to możliwe, odkurzcie materac i obróćcie go na drugą stronę.
Krok 10: Odkurzanie i mycie podłóg
Czas: 30-40 min
Zbliżamy się do końca: zostało tylko odkurzanie i mycie podłóg. Najpierw dokładnie odkurzcie więc wszystkie dywany i podłogi (również pod meblami). Potem umyjcie podłogi mopem, dodając kilka kropel olejku eterycznego do wody, by odświeżyć powietrze. Pamiętajcie, że olejek lawendowy lub eukaliptusowy zadziała antybakteryjnie i pozostawia piękny zapach.
To już koniec. Udało wam się uwinąć w określonym czasie?